Ford Mustang Mach-E vs Nissan Ariya
Ford Mustang Mach-E conduce 7 la 1
Cele mai mari diferențe: Consum — Ford Mustang Mach-E 14,3 kWh/100 km, Nissan Ariya 18,1 kWh/100 km · 0–100 km/h — Ford Mustang Mach-E 6,1 s, Nissan Ariya 7,6 s · Putere — Ford Mustang Mach-E 276 CP, Nissan Ariya 238 CP.
Ford Mustang Mach-E
Ford Mustang Mach-E este un SUV din segmentul D, în anul model 2026 în patru variante: autonomie WLTP între 470 și 615 km, putere între 268 și 487 CP.
Nissan Ariya
Nissan Ariya este un crossover din segmentul D în cinci variante: autonomie WLTP între 403 și 533 km, putere între 214 și 435 CP.
Profil față de piață: Ford Mustang Mach-E vs Nissan Ariya
Ford Mustang Mach-EExtended Range RWD · an model 2026
Nissan Ariya87 kWh
Ford Mustang Mach-E sau Nissan Ariya — cine câștigă unde
Ford Mustang Mach-E conduce 7 la 1
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmFord Mustang Mach-E +82 km
- Baterie kWhFord Mustang Mach-E +1 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmFord Mustang Mach-E −3,8 kWh/100 km
- Putere CPFord Mustang Mach-E +38 CP
- 0–100 km/h ↓ sFord Mustang Mach-E −1,5 s
- Viteză maximă km/hFord Mustang Mach-E +20 km/h
- Încărcare DC kWFord Mustang Mach-E +20 kW
- Încărcare AC kWFără date
- Încărcare ↓ minFără date
- Greutate ↓ kgNissan Ariya −27 kg
- Portbagaj lFără date
Date tehnice: Ford Mustang Mach-E vs Nissan Ariya
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Ford Mustang Mach-EExtended Range RWD · an model 2026 | Nissan Ariya87 kWh | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 615 km | 533 km | Ford +82 km |
| Baterie | 88 kWh | 87 kWh | Ford +1 kWh |
| Consum ↓ | 14,3 kWh/100 km | 18,1 kWh/100 km | Ford −3,8 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 150 kW | 130 kW | Ford +20 kW |
| Încărcare AC | — | 22 kW | — |
| Încărcare 20–80% ↓ | — | 30 min | — |
| Autonomie pe minut de încărcare | — | 10,7 km/min | — |
| Tensiune | — | 400 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 276 CP | 238 CP | Ford +38 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 6,1 s | 7,6 s | Ford −1,5 s |
| Viteză maximă | 180 km/h | 160 km/h | Ford +20 km/h |
| Tracțiune | RWD | FWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2086 kg | 2059 kg | Nissan −27 kg |
| Portbagaj | — | 466 l | — |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Nissan |
| Lungime | — | 4595 mm | — |
| Lățime | — | 1850 mm | — |
| Înălțime | — | 1650 mm | — |
| Ampatament | — | 2775 mm | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Ford Mustang Mach-E
Nissan Ariya
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Ford Mustang Mach-E
Nissan Ariya
Alte comparații în această clasă: SUV / Crossover, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Ford Mustang Mach-E sau Nissan Ariya?
Ford Mustang Mach-E merge mai departe: 615 km WLTP față de cei 533 km ai modelului Nissan Ariya. Aceasta este o diferență de 82 km.
Cum diferă tracțiunea la Ford Mustang Mach-E și Nissan Ariya?
Ford Mustang Mach-E are RWD și 276 CP. Nissan Ariya are FWD și 238 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Nissan Ariya — bateria sa de 87 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Ford Mustang Mach-E, cu 88 kWh, nu oferă această opțiune.
Care se încarcă mai repede?
Ford Mustang Mach-E acceptă până la 150 kW DC, Nissan Ariya până la 130 kW.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.





