DS N°8 vs Volvo ES90

DS N°8 conduce 5 la 4

Cele mai mari diferențe: Putere — DS N°8 245 CP, Volvo ES90 680 CP · Încărcare DC — DS N°8 160 kW, Volvo ES90 350 kW · 0–100 km/h — DS N°8 7,7 s, Volvo ES90 4 s.

DS N°8

Modelul DS N°8 este un sedan electric din clasa E, care oferă trei variante de propulsie cu autonomii WLTP cuprinse între 550 km și 750 km.

Volvo ES90

Volvo ES90 este un sedan electric din clasa E, care oferă trei variante de propulsie, cu autonomii WLTP ce ating până la 702 kilometri.

Profil față de piață: DS N°8 vs Volvo ES90

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

DS N°8 sau Volvo ES90 — cine câștigă unde

DS N°8 conduce 5 la 4

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmDS N°8 +48 km
    DS N°8
    750
    Volvo ES90
    702
  • Baterie kWhVolvo ES90 +8,8 kWh
    DS N°8
    97,2
    Volvo ES90
    106
  • Consum ↓ kWh/100 kmDS N°8 −0,8 kWh/100 km
    DS N°8
    15,9
    Volvo ES90
    16,7
  • Putere CPVolvo ES90 +435 CP
    DS N°8
    245
    Volvo ES90
    680
  • 0–100 km/h ↓ sVolvo ES90 −3,7 s
    DS N°8
    7,7
    Volvo ES90
    4
  • Viteză maximă km/hDS N°8 +10 km/h
    DS N°8
    190
    Volvo ES90
    180
  • Încărcare DC kWVolvo ES90 +190 kW
    DS N°8
    160
    Volvo ES90
    350
  • Încărcare AC kWFără diferență
    DS N°8
    11
    Volvo ES90
    11
  • Greutate ↓ kgDS N°8 −355 kg
    DS N°8
    2180
    Volvo ES90
    2535
  • Portbagaj lDS N°8 +178 l
    DS N°8
    620
    Volvo ES90
    442

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: DS N°8 vs Volvo ES90

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: DS N°8 vs Volvo ES90
Parametri-cheie DS N°8
Long Range
Volvo ES90
Twin Motor Performance
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP750 km702 kmDS +48 km
Baterie97,2 kWh106 kWhVolvo +8,8 kWh
Consum ↓15,9 kWh/100 km16,7 kWh/100 kmDS −0,8 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC160 kW350 kWVolvo +190 kW
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare ⚠27 min 20–80%22 min 10–80%5 min
Autonomie pe minut de încărcare16,7 km/min22,3 km/minVolvo +5,6 km/min
Tensiune400 V800 VVolvo +400 V
Performanță și tracțiune
Putere245 CP680 CPVolvo +435 CP
0–100 km/h ↓7,7 s4 sVolvo −3,7 s
Viteză maximă190 km/h180 km/hDS +10 km/h
TracțiuneFWDAWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓2180 kg2535 kgDS −355 kg
Portbagaj620 l442 lDS +178 l
V2L (alimentare externă)DaDa—
Lungime4820 mm5000 mmVolvo +180 mm
Lățime1900 mm1942 mmVolvo +42 mm
Înălțime1580 mm1549 mmDS +31 mm
Ampatament2900 mm3102 mmVolvo +202 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

DS N°8

Cost la 100 km4,77
Lunar60
Anual716

Volvo ES90

Cost la 100 km5,01
Lunar63
Anual752

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

DS N°8

Volvo ES90

Alte comparații în această clasă: Sedan, segmentul E

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — DS N°8 sau Volvo ES90?

DS N°8 merge mai departe: 750 km WLTP față de cei 702 km ai modelului Volvo ES90. Aceasta este o diferență de 48 km.

De ce Volvo ES90 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât DS N°8?

Volvo ES90 are 106 kWh și parcurge 702 km, în timp ce DS N°8, cu bateria de 97,2 kWh, parcurge 750 km. Consumul de energie decide: 16,7 față de 15,9 kWh/100 km.

Cum diferă tracțiunea la DS N°8 și Volvo ES90?

DS N°8 are FWD și 245 CP. Volvo ES90 are AWD și 680 CP.

Care este mai puternic — DS N°8 sau Volvo ES90?

Volvo ES90 este mai puternic: 680 CP față de cei 245 CP ai modelului DS N°8. Diferența este de 435 CP.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.