Changan Deepal S05 vs Leapmotor B10

Changan Deepal S05 conduce 8 la 1

Cele mai mari diferențe: Putere — Changan Deepal S05 272 CP, Leapmotor B10 218 CP · Încărcare DC — Changan Deepal S05 200 kW, Leapmotor B10 168 kW · Portbagaj — Changan Deepal S05 492 l, Leapmotor B10 430 l.

Changan Deepal S05

Changan Deepal S05 este un SUV din segmentul C, în anul model 2026 în două variante: RWD Max cu autonomie WLTP de 488 km și AWD Max cu 435 CP.

Leapmotor B10

Leapmotor B10 este un SUV electric de segmentul C, cu tracțiune spate (RWD): are o putere de 218 cai putere, o autonomie de până la 434 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 168 kW.

Profil față de piață: Changan Deepal S05 vs Leapmotor B10

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Changan Deepal S05 sau Leapmotor B10 — cine câștigă unde

Changan Deepal S05 conduce 8 la 1

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmChangan Deepal S05 +54 km
    Changan Deepal S05
    488
    Leapmotor B10
    434
  • Baterie kWhChangan Deepal S05 +1,7 kWh
    Changan Deepal S05
    68,8
    Leapmotor B10
    67,1
  • Consum ↓ kWh/100 kmChangan Deepal S05 −1,4 kWh/100 km
    Changan Deepal S05
    15,9
    Leapmotor B10
    17,3
  • Putere CPChangan Deepal S05 +54 CP
    Changan Deepal S05
    272
    Leapmotor B10
    218
  • 0–100 km/h ↓ sChangan Deepal S05 −0,5 s
    Changan Deepal S05
    7,5
    Leapmotor B10
    8
  • Viteză maximă km/hChangan Deepal S05 +10 km/h
    Changan Deepal S05
    180
    Leapmotor B10
    170
  • Încărcare DC kWChangan Deepal S05 +32 kW
    Changan Deepal S05
    200
    Leapmotor B10
    168
  • Încărcare AC kWFără diferență
    Changan Deepal S05
    11
    Leapmotor B10
    11
  • Greutate ↓ kgLeapmotor B10 −95 kg
    Changan Deepal S05
    1940
    Leapmotor B10
    1845
  • Portbagaj lChangan Deepal S05 +62 l
    Changan Deepal S05
    492
    Leapmotor B10
    430

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Changan Deepal S05 vs Leapmotor B10

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Changan Deepal S05 vs Leapmotor B10
Parametri-cheie Changan Deepal S05
RWD Max
Leapmotor B10
Long Range
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP488 km434 kmChangan +54 km
Baterie68,8 kWh67,1 kWhChangan +1,7 kWh
Consum ↓15,9 kWh/100 km17,3 kWh/100 kmChangan −1,4 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC200 kW168 kWChangan +32 kW
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare ⚠23 min 10–80%18 min 30–80%5 min
Autonomie pe minut de încărcare14,9 km/min12,1 km/minChangan +2,8 km/min
Tensiune400 V400 VFără diferență
Performanță și tracțiune
Putere272 CP218 CPChangan +54 CP
0–100 km/h ↓7,5 s8 sChangan −0,5 s
Viteză maximă180 km/h170 km/hChangan +10 km/h
TracțiuneRWDRWD—
Aspecte practice
Greutate ↓1940 kg1845 kgLeapmotor −95 kg
Portbagaj492 l430 lChangan +62 l
V2L (alimentare externă)DaDa—
Lungime4598 mm4515 mmChangan +83 mm
Lățime1900 mm1885 mmChangan +15 mm
Înălțime1600 mm1655 mmLeapmotor +55 mm
Ampatament2880 mm2735 mmChangan +145 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Changan Deepal S05

Cost la 100 km4,77
Lunar60
Anual716

Leapmotor B10

Cost la 100 km5,19
Lunar65
Anual779

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Changan Deepal S05

Leapmotor B10

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul C

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Changan Deepal S05 sau Leapmotor B10?

Changan Deepal S05 merge mai departe: 488 km WLTP față de cei 434 km ai modelului Leapmotor B10. Aceasta este o diferență de 54 km.

Care are portbagajul mai mare?

Changan Deepal S05 are capacitate mai mare: 492 l față de 430 l în Leapmotor B10. Diferența este de 62 l.

Care se încarcă mai repede?

Changan Deepal S05 acceptă până la 200 kW DC, Leapmotor B10 până la 168 kW.

Care este mai ieftin de utilizat?

Changan Deepal S05 consumă mai puțină electricitate: 15,9 kWh/100 km față de 17,3 kWh/100 km în Leapmotor B10. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 210 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.