BYD Dolphin Surf vs Honda Super-N
BYD Dolphin Surf conduce 6 la 4
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — BYD Dolphin Surf 308 l, Honda Super-N 162 l · Încărcare DC — BYD Dolphin Surf 85 kW, Honda Super-N 50 kW · Autonomie WLTP — BYD Dolphin Surf 322 km, Honda Super-N 206 km.
BYD Dolphin Surf
BYD Dolphin Surf este un hatchback electric de segmentul B, disponibil în trei variante de echipare și cu tracțiune față.
Honda Super-N
Honda Super-N este o mașină de oraș tip hatchback, din segmentul B, care are tracțiune față și o autonomie de până la 206 kilometri în ciclul WLTP.
Profil față de piață: BYD Dolphin Surf vs Honda Super-N
BYD Dolphin SurfBoost 43.2 kWh
Honda Super-NAdvance
BYD Dolphin Surf sau Honda Super-N — cine câștigă unde
BYD Dolphin Surf conduce 6 la 4
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmBYD Dolphin Surf +116 km
- Baterie kWhBYD Dolphin Surf +15,2 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmHonda Super-N −0,8 kWh/100 km
- Putere CPHonda Super-N +7 CP
- 0–100 km/h ↓ sHonda Super-N −2,1 s
- Viteză maximă km/hBYD Dolphin Surf +16 km/h
- Încărcare DC kWBYD Dolphin Surf +35 kW
- Încărcare AC kWBYD Dolphin Surf +1 kW
- Greutate ↓ kgHonda Super-N −273 kg
- Portbagaj lBYD Dolphin Surf +146 l
Date tehnice: BYD Dolphin Surf vs Honda Super-N
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BYD Dolphin SurfBoost 43.2 kWh | Honda Super-NAdvance | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 322 km | 206 km | BYD +116 km |
| Baterie | 43,2 kWh | 28 kWh | BYD +15,2 kWh |
| Consum ↓ | 15,6 kWh/100 km | 14,8 kWh/100 km | Honda −0,8 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 85 kW | 50 kW | BYD +35 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 10 kW | BYD +1 kW |
| Încărcare ⚠ | 30 min 10–80% | 30 min 15–80% | Fără diferență |
| Autonomie pe minut de încărcare | 7,5 km/min | 4,5 km/min | BYD +3 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 88 CP | 95 CP | Honda +7 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 12,1 s | 10 s | Honda −2,1 s |
| Viteză maximă | 150 km/h | 134 km/h | BYD +16 km/h |
| Tracțiune | FWD | FWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1370 kg | 1097 kg | Honda −273 kg |
| Portbagaj | 308 l | 162 l | BYD +146 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Nu | doar BYD |
| Lungime | 3990 mm | 3599 mm | BYD +391 mm |
| Lățime | 1720 mm | 1573 mm | BYD +147 mm |
| Înălțime | 1590 mm | 1608 mm | Honda +18 mm |
| Ampatament | 2500 mm | 2516 mm | Honda +16 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BYD Dolphin Surf
Honda Super-N
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
BYD Dolphin Surf
Honda Super-N
Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul B
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BYD Dolphin Surf sau Honda Super-N?
BYD Dolphin Surf merge mai departe: 322 km WLTP față de cei 206 km ai modelului Honda Super-N. Aceasta este o diferență de 116 km.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar BYD Dolphin Surf — bateria sa de 43,2 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Honda Super-N, cu 28 kWh, nu oferă această opțiune.
Care are portbagajul mai mare?
BYD Dolphin Surf are capacitate mai mare: 308 l față de 162 l în Honda Super-N. Diferența este de 146 l.
Care se încarcă mai repede?
BYD Dolphin Surf acceptă până la 85 kW DC, Honda Super-N până la 50 kW.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



