BMW iX2 vs Škoda Elroq
Škoda Elroq conduce 6 la 3
Cele mai mari diferențe: Putere — BMW iX2 204 CP, Škoda Elroq 299 CP · 0–100 km/h — BMW iX2 8,6 s, Škoda Elroq 6,2 s · Încărcare DC — BMW iX2 130 kW, Škoda Elroq 165 kW.
BMW iX2
BMW iX2 este un crossover din segmentul C în două variante: eDrive20 cu autonomie WLTP de 512 km și xDrive30 cu 306 CP.
Škoda Elroq
Škoda Elroq este un SUV electric de segmentul C, disponibil cu tracțiune spate (RWD) sau integrală (AWD): are o putere cuprinsă între 190 și 340 de cai putere, o autonomie de până la 576 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 165 kW.
Profil față de piață: BMW iX2 vs Škoda Elroq
BMW iX2eDrive20
Škoda Elroq85x
BMW iX2 sau Škoda Elroq — cine câștigă unde
Škoda Elroq conduce 6 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmŠkoda Elroq +64 km
- Baterie kWhŠkoda Elroq +11,8 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX2 −1,3 kWh/100 km
- Putere CPŠkoda Elroq +95 CP
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −2,4 s
- Viteză maximă km/hŠkoda Elroq +10 km/h
- Încărcare DC kWŠkoda Elroq +35 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minFără diferență
- Greutate ↓ kgBMW iX2 −247 kg
- Portbagaj lBMW iX2 +55 l
Date tehnice: BMW iX2 vs Škoda Elroq
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BMW iX2eDrive20 | Škoda Elroq85x | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 512 km | 576 km | Škoda +64 km |
| Baterie | 65,2 kWh | 77 kWh | Škoda +11,8 kWh |
| Consum ↓ | 14,2 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | BMW −1,3 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 130 kW | 165 kW | Škoda +35 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 29 min | 29 min | Fără diferență |
| Autonomie pe minut de încărcare | 12,4 km/min | 13,9 km/min | Škoda +1,5 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 204 CP | 299 CP | Škoda +95 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 8,6 s | 6,2 s | Škoda −2,4 s |
| Viteză maximă | 170 km/h | 180 km/h | Škoda +10 km/h |
| Tracțiune | FWD | AWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1885 kg | 2132 kg | BMW −247 kg |
| Portbagaj | 525 l | 470 l | BMW +55 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Škoda |
| Lungime | 4554 mm | 4488 mm | BMW +66 mm |
| Lățime | 1845 mm | 1884 mm | Škoda +39 mm |
| Înălțime | 1560 mm | 1620 mm | Škoda +60 mm |
| Ampatament | 2692 mm | 2766 mm | Škoda +74 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BMW iX2
Škoda Elroq
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Škoda Elroq
Alte comparații în această clasă: Crossover / SUV, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BMW iX2 sau Škoda Elroq?
Škoda Elroq merge mai departe: 576 km WLTP față de cei 512 km ai modelului BMW iX2. Aceasta este o diferență de 64 km.
Cum diferă tracțiunea la BMW iX2 și Škoda Elroq?
BMW iX2 are FWD și 204 CP. Škoda Elroq are AWD și 299 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Škoda Elroq — bateria sa de 77 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. BMW iX2, cu 65,2 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — BMW iX2 sau Škoda Elroq?
Škoda Elroq este mai puternic: 299 CP față de cei 204 CP ai modelului BMW iX2. Diferența este de 95 CP.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




