Bentley Torcal vs Lucid Gravity
Egalitate: 4 la 4
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Bentley Torcal 460 l, Lucid Gravity 780 l · 0–100 km/h — Bentley Torcal 2,9 s, Lucid Gravity 3,6 s · Autonomie WLTP — Bentley Torcal 603 km, Lucid Gravity 748 km.
Bentley Torcal
Bentley Torcal este primul SUV electric de la Bentley: are o baterie de 108,7 kWh, o autonomie de până la 603 km conform standardului WLTP și o putere de 821 sau 888 cai putere.
Lucid Gravity
Lucid Gravity este un SUV din segmentul F, care oferă două variante de tracțiune integrală AWD, cu o putere ridicată și o autonomie de până la 748 km în versiunea Grand Touring.
Profil față de piață: Bentley Torcal vs Lucid Gravity
- Bentley TorcalS
- Lucid GravityGrand Touring
Bentley Torcal sau Lucid Gravity — cine câștigă unde
Egalitate: 4 la 4
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmLucid Gravity +145 km
- Baterie kWhLucid Gravity +14,3 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmBentley Torcal −0,2 kWh/100 km
- Putere CPBentley Torcal +49 CP
- 0–100 km/h ↓ sBentley Torcal −0,7 s
- Viteză maximă km/hBentley Torcal +10 km/h
- Încărcare DC kWFără date
- Încărcare AC kWFără date
- Încărcare ↓ minFără date
- Greutate ↓ kgLucid Gravity −70 kg
- Portbagaj lLucid Gravity +320 l
Date tehnice: Bentley Torcal vs Lucid Gravity
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Bentley Torcal S | Lucid Gravity Grand Touring | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 603 km | 748 km | Lucid +145 km |
| Baterie | 108,7 kWh | 123 kWh | Lucid +14,3 kWh |
| Consum ↓ | 18 kWh/100 km | 18,2 kWh/100 km | Bentley −0,2 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | — | 400 kW | — |
| Încărcare AC | — | 11 kW | — |
| Încărcare 10–80% ↓ | 16 min | — | — |
| Autonomie pe minut de încărcare | 26,4 km/min | — | — |
| Tensiune | — | 800 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 888 CP | 839 CP | Bentley +49 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 2,9 s | 3,6 s | Bentley −0,7 s |
| Viteză maximă | 260 km/h | 250 km/h | Bentley +10 km/h |
| Tracțiune | AWD | AWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2720 kg | 2650 kg | Lucid −70 kg |
| Portbagaj | 460 l | 780 l | Lucid +320 l |
| Lungime | 5008 mm | 5034 mm | Lucid +26 mm |
| Lățime | 2025 mm | 2024 mm | Bentley +1 mm |
| Înălțime | 1677 mm | 1660 mm | Bentley +17 mm |
| Ampatament | 3023 mm | 3035 mm | Lucid +12 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Bentley Torcal
Lucid Gravity
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Bentley Torcal
Lucid Gravity
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul F
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Bentley Torcal sau Lucid Gravity?
Lucid Gravity merge mai departe: 748 km WLTP față de cei 603 km ai modelului Bentley Torcal. Aceasta este o diferență de 145 km.
Care are portbagajul mai mare?
Lucid Gravity are capacitate mai mare: 780 l față de 460 l în Bentley Torcal. Diferența este de 320 l.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.

