Lotus Eletre vs Range Rover Electric

Lotus Eletre johtaa 4–3

Suurimmat erot: Suurin nopeus — Lotus Eletre 258 km/h, Range Rover Electric 200 km/h · Teho — Lotus Eletre 612 hv, Range Rover Electric 550 hv · Latausaika 10–80% — Lotus Eletre 20 min, Range Rover Electric 22 min.

Lotus Eletre

Sähköinen SUV-malli F-segmentissä, joka yhdistää korkean suorituskyvyn nopeaan tasavirtalataukseen ja suureen tavaratilan.

Range Rover Electric

Sähköinen SUV-malli F-segmentissä, jonka toimintamatka on 611 kilometriä ja jossa on kaksi eri tehoversiota samalla akkukapasiteetilla.

Profiili markkinoihin verrattuna: Lotus Eletre vs Range Rover Electric

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Lotus Eletre vai Range Rover Electric — kumpi voittaa missä

Lotus Eletre johtaa 4–3

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmRange Rover Electric +11 km
    Lotus Eletre
    600
    Range Rover Electric
    611
  • Akku kWhRange Rover Electric +6,5 kWh
    Lotus Eletre
    112
    Range Rover Electric
    118,5
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmLotus Eletre −0,5 kWh/100 km
    Lotus Eletre
    21,4
    Range Rover Electric
    21,9
  • Teho hvLotus Eletre +62 hv
    Lotus Eletre
    612
    Range Rover Electric
    550
  • 0–100 km/h ↓ sEi eroa
    Lotus Eletre
    4,5
    Range Rover Electric
    4,5
  • Suurin nopeus km/hLotus Eletre +58 km/h
    Lotus Eletre
    258
    Range Rover Electric
    200
  • DC-lataus kWEi tietoja
    Lotus Eletre
    350
    Range Rover Electric
    —
  • AC-lataus kWEi tietoja
    Lotus Eletre
    22
    Range Rover Electric
    —
  • Latausaika ↓ minLotus Eletre −2 min
    Lotus Eletre
    20
    Range Rover Electric
    22
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    Lotus Eletre
    2595
    Range Rover Electric
    —
  • Tavaratila lRange Rover Electric +45 l
    Lotus Eletre
    688
    Range Rover Electric
    733

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Lotus Eletre vs Range Rover Electric

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Lotus Eletre vs Range Rover Electric
Tärkeimmät parametrit Lotus Eletre
Base
Range Rover Electric
EV550
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka600 km611 kmRange Rover +11 km
Akku112 kWh118,5 kWhRange Rover +6,5 kWh
Kulutus ↓21,4 kWh/100 km21,9 kWh/100 kmLotus −0,5 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus350 kW——
AC-lataus22 kW——
Latausaika 10–80% ↓20 min22 minLotus −2 min
Toimintamatka per latausminuutti21 km/min19,4 km/minLotus +1,6 km/min
Jännite800 V800 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho612 hv550 hvLotus +62 hv
0–100 km/h ↓4,5 s4,5 sEi eroa
Suurin nopeus258 km/h200 km/hLotus +58 km/h
VetotapaAWDAWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2595 kg——
Tavaratila688 l733 lRange Rover +45 l
Pituus5103 mm5052 mmLotus +51 mm
Leveys2019 mm——
Korkeus1630 mm1868 mmRange Rover +238 mm
Akseliväli3019 mm2997 mmLotus +22 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Lotus Eletre

Kustannus per 100 km6,42
Kuukaudessa80
Vuodessa963

Range Rover Electric

Kustannus per 100 km6,57
Kuukaudessa82
Vuodessa985

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Lotus Eletre

Range Rover Electric

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti F

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi on halvempi käyttää?

Lotus Eletre kuluttaa vähemmän sähköä: 21,4 kWh/100 km verrattuna Range Rover Electric:n 21,9 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 75 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.