Cupra Tavascan vs Škoda Enyaq Coupé

Škoda Enyaq Coupé johtaa 6–1

Suurimmat erot: DC-lataus — Cupra Tavascan 135 kW, Škoda Enyaq Coupé 165 kW · Kulutus — Cupra Tavascan 15,9 kWh/100 km, Škoda Enyaq Coupé 14,9 kWh/100 km · WLTP-toimintamatka — Cupra Tavascan 553 km, Škoda Enyaq Coupé 590 km.

Cupra Tavascan

Cupra Tavascan on sähköinen coupé-mallin auto D-segmentissä, ja se tarjoaa kolme eri tehoaluetta ja toimintamatkaa, alkaen 190 hevosvoimasta ja yltäen 340 hevosvoimaan.

Škoda Enyaq Coupé

Škoda Enyaq Coupé on sähköinen D-segmentin coupe takaveto- tai nelivetoversiona: teho vaihtelee välillä 190–340 hevosvoimaa, WLTP-toimintamatka jopa 590 km ja DC-latausnopeus enintään 165 kW.

Profiili markkinoihin verrattuna: Cupra Tavascan vs Škoda Enyaq Coupé

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Cupra Tavascan vai Škoda Enyaq Coupé — kumpi voittaa missä

Škoda Enyaq Coupé johtaa 6–1

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmŠkoda Enyaq Coupé +37 km
    Cupra Tavascan
    553
    Škoda Enyaq Coupé
    590
  • Akku kWhEi eroa
    Cupra Tavascan
    77
    Škoda Enyaq Coupé
    77
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmŠkoda Enyaq Coupé −1 kWh/100 km
    Cupra Tavascan
    15,9
    Škoda Enyaq Coupé
    14,9
  • Teho hvEi eroa
    Cupra Tavascan
    286
    Škoda Enyaq Coupé
    286
  • 0–100 km/h ↓ sŠkoda Enyaq Coupé −0,2 s
    Cupra Tavascan
    6,8
    Škoda Enyaq Coupé
    6,6
  • Suurin nopeus km/hEi eroa
    Cupra Tavascan
    180
    Škoda Enyaq Coupé
    180
  • DC-lataus kWŠkoda Enyaq Coupé +30 kW
    Cupra Tavascan
    135
    Škoda Enyaq Coupé
    165
  • AC-lataus kWEi eroa
    Cupra Tavascan
    11
    Škoda Enyaq Coupé
    11
  • Latausaika ↓ minCupra Tavascan −1 min
    Cupra Tavascan
    28
    Škoda Enyaq Coupé
    29
  • Paino ↓ kgŠkoda Enyaq Coupé −33 kg
    Cupra Tavascan
    2103
    Škoda Enyaq Coupé
    2070
  • Tavaratila lŠkoda Enyaq Coupé +30 l
    Cupra Tavascan
    540
    Škoda Enyaq Coupé
    570

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Cupra Tavascan vs Škoda Enyaq Coupé

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Cupra Tavascan vs Škoda Enyaq Coupé
Tärkeimmät parametrit Cupra Tavascan
Endurance
Škoda Enyaq Coupé
85
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka553 km590 kmŠkoda +37 km
Akku77 kWh77 kWhEi eroa
Kulutus ↓15,9 kWh/100 km14,9 kWh/100 kmŠkoda −1 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus135 kW165 kWŠkoda +30 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓28 min29 minCupra −1 min
Toimintamatka per latausminuutti13,8 km/min14,2 km/minŠkoda +0,4 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho286 hv286 hvEi eroa
0–100 km/h ↓6,8 s6,6 sŠkoda −0,2 s
Suurin nopeus180 km/h180 km/hEi eroa
VetotapaRWDRWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2103 kg2070 kgŠkoda −33 kg
Tavaratila540 l570 lŠkoda +30 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Škoda
Pituus4644 mm4658 mmŠkoda +14 mm
Leveys1861 mm1879 mmŠkoda +18 mm
Korkeus1597 mm1623 mmŠkoda +26 mm
Akseliväli2766 mm2766 mmEi eroa

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Cupra Tavascan

Kustannus per 100 km4,77
Kuukaudessa60
Vuodessa716

Škoda Enyaq Coupé

Kustannus per 100 km4,47
Kuukaudessa56
Vuodessa671

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Cupra Tavascan

Škoda Enyaq Coupé

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Cupra Tavascan vai Škoda Enyaq Coupé?

Škoda Enyaq Coupé kulkee pidemmälle: 590 km WLTP verrattuna Cupra Tavascan:n 553 km:iin. Ero on 37 km.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Škoda Enyaq Coupé — sen 77 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Cupra Tavascan ei tarjoa tätä 77 kWh akulla.

Kumpi latautuu nopeammin?

Cupra Tavascan ottaa vastaan jopa 135 kW DC-tehoa, Škoda Enyaq Coupé jopa 165 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 28 ja 29 minuuttia.

Kumpi on halvempi käyttää?

Škoda Enyaq Coupé kuluttaa vähemmän sähköä: 14,9 kWh/100 km verrattuna Cupra Tavascan:n 15,9 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 150 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.