Cupra Raval vs GWM Ora 03

Cupra Raval johtaa 6–2

Suurimmat erot: Tavaratila — Cupra Raval 441 l, GWM Ora 03 228 l · DC-lataus — Cupra Raval 105 kW, GWM Ora 03 67 kW · Teho — Cupra Raval 211 hv, GWM Ora 03 171 hv.

Cupra Raval

Cupra Raval on kaupunkikäyttöön tarkoitettu B-segmentin hatchback, mallivuonna 2026 kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 328–444 km, teho 135–226 hv.

GWM Ora 03

GWM Ora 03 on sähköinen hatchback-malli (segmentti B), joka tarjoaa kaksi eri akkukapasiteettivaihtoehtoa, mutta käyttää samaa moottorin tehoa.

Profiili markkinoihin verrattuna: Cupra Raval vs GWM Ora 03

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Cupra Raval vai GWM Ora 03 — kumpi voittaa missä

Cupra Raval johtaa 6–2

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmCupra Raval +24 km
    Cupra Raval
    444
    GWM Ora 03
    420
  • Akku kWhGWM Ora 03 +11 kWh
    Cupra Raval
    52
    GWM Ora 03
    63
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmCupra Raval −2,9 kWh/100 km
    Cupra Raval
    13,6
    GWM Ora 03
    16,5
  • Teho hvCupra Raval +40 hv
    Cupra Raval
    211
    GWM Ora 03
    171
  • 0–100 km/h ↓ sCupra Raval −1,1 s
    Cupra Raval
    7,1
    GWM Ora 03
    8,2
  • Suurin nopeus km/hEi eroa
    Cupra Raval
    160
    GWM Ora 03
    160
  • DC-lataus kWCupra Raval +38 kW
    Cupra Raval
    105
    GWM Ora 03
    67
  • AC-lataus kWEi eroa
    Cupra Raval
    11
    GWM Ora 03
    11
  • Paino ↓ kgGWM Ora 03 −30 kg
    Cupra Raval
    1610
    GWM Ora 03
    1580
  • Tavaratila lCupra Raval +213 l
    Cupra Raval
    441
    GWM Ora 03
    228

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Cupra Raval vs GWM Ora 03

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Cupra Raval vs GWM Ora 03
Tärkeimmät parametrit Cupra Raval
52 kWh
GWM Ora 03
63 kWh
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka444 km420 kmCupra +24 km
Akku52 kWh63 kWhGWM Ora +11 kWh
Kulutus ↓13,6 kWh/100 km16,5 kWh/100 kmCupra −2,9 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus105 kW67 kWCupra +38 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠28 min 10–80%48 min 15–80%20 min
Toimintamatka per latausminuutti11,1 km/min5,7 km/minCupra +5,4 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho211 hv171 hvCupra +40 hv
0–100 km/h ↓7,1 s8,2 sCupra −1,1 s
Suurin nopeus160 km/h160 km/hEi eroa
VetotapaFWDFWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓1610 kg1580 kgGWM Ora −30 kg
Tavaratila441 l228 lCupra +213 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4046 mm4235 mmGWM Ora +189 mm
Leveys1784 mm1825 mmGWM Ora +41 mm
Korkeus1514 mm1603 mmGWM Ora +89 mm
Akseliväli2599 mm2650 mmGWM Ora +51 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Cupra Raval

Kustannus per 100 km4,08
Kuukaudessa51
Vuodessa612

GWM Ora 03

Kustannus per 100 km4,95
Kuukaudessa62
Vuodessa743

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Cupra Raval

GWM Ora 03

Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti B

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Cupra Raval vai GWM Ora 03?

Cupra Raval kulkee pidemmälle: 444 km WLTP verrattuna GWM Ora 03:n 420 km:iin. Ero on 24 km.

Miksi mallissa GWM Ora 03 on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Cupra Raval?

GWM Ora 03 sisältää 63 kWh ja kulkee 420 km, kun taas Cupra Raval:ssa on 52 kWh akku ja se kulkee 444 km. Energiankulutus ratkaisee: 16,5 vs. 13,6 kWh/100 km.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Cupra Raval tarjoaa suuremman tavaratilan: 441 l verrattuna GWM Ora 03:n 228 l:iin. Ero on 213 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

Cupra Raval ottaa vastaan jopa 105 kW DC-tehoa, GWM Ora 03 jopa 67 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.