Renault Megane E-Tech vs Renault Scenic
Renault Megane E-Tech προηγείται 5-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Μπαταρία — Renault Megane E-Tech 67 kWh, Renault Scenic 89 kWh · Αυτονομία WLTP — Renault Megane E-Tech 500 km, Renault Scenic 642 km · Χώρος αποσκευών — Renault Megane E-Tech 440 l, Renault Scenic 545 l.
Renault Megane E-Tech
Ένα ηλεκτρικό crossover της κατηγορίας C, με αυτονομία έως και 500 χιλιόμετρα και δυνατότητα γρήγορης φόρτισης DC.
Renault Scenic
Ένα ηλεκτρικό SUV στην κατηγορία C, που προσφέρει δύο επιλογές μπαταρίας με αυτονομία έως και 642 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Renault Megane E-Tech vs Renault Scenic
Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh
Renault ScenicLong Range 89 kWh
Renault Megane E-Tech ή Renault Scenic — ποιος κερδίζει πού
Renault Megane E-Tech προηγείται 5-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmRenault Scenic +142 km
- Μπαταρία kWhRenault Scenic +22 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmRenault Megane E-Tech −1,1 kWh/100 km
- Ισχύς PSΚαμία διαφορά
- 0–100 km/h ↓ sRenault Megane E-Tech −0,3 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hRenault Scenic +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWRenault Megane E-Tech +15 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minRenault Megane E-Tech −4 min
- Βάρος ↓ kgRenault Megane E-Tech −139 kg
- Χώρος αποσκευών lRenault Scenic +105 l
Τεχνικά δεδομένα: Renault Megane E-Tech vs Renault Scenic
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh | Renault ScenicLong Range 89 kWh | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 500 km | 642 km | Renault +142 km |
| Μπαταρία | 67 kWh | 89 kWh | Renault +22 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,7 kWh/100 km | 16,8 kWh/100 km | Renault −1,1 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 165 kW | 150 kW | Renault +15 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 15–80% ↓ | 24 min | 28 min | Renault −4 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 13,5 km/min | 14,9 km/min | Renault +1,4 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 218 PS | 218 PS | Καμία διαφορά |
| 0–100 km/h ↓ | 7,6 s | 7,9 s | Renault −0,3 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 160 km/h | 170 km/h | Renault +10 km/h |
| Κίνηση | FWD | FWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1772 kg | 1911 kg | Renault −139 kg |
| Χώρος αποσκευών | 440 l | 545 l | Renault +105 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4200 mm | 4470 mm | Renault +270 mm |
| Πλάτος | 1768 mm | 1864 mm | Renault +96 mm |
| Ύψος | 1522 mm | 1571 mm | Renault +49 mm |
| Μεταξόνιο | 2685 mm | 2785 mm | Renault +100 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Renault Megane E-Tech
Renault Scenic
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Renault Megane E-Tech
Renault Scenic
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Crossover / SUV, κατηγορία C
Renault Megane E-Techvs
BYD Atto 3
Renault Megane E-Techvs
BMW iX2
Renault Megane E-Techvs
Volkswagen ID.3
Renault Megane E-Techvs
Škoda Elroq
Renault Megane E-Techvs
Audi Q4 Sportback e-tron
Renault Scenicvs
Nissan Leaf
Renault Scenicvs
Jeep Compass
Renault Scenicvs
Škoda Elroq
Renault Scenicvs
Audi Q4 Sportback e-tronΣυχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Renault Megane E-Tech ή το Renault Scenic;
Το Renault Scenic πάει πιο μακριά: 642 km WLTP έναντι των 500 km του Renault Megane E-Tech. Η διαφορά είναι 142 km.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Renault Scenic χωράει περισσότερο: 545 l έναντι των 440 l στο Renault Megane E-Tech. Η διαφορά είναι 105 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Renault Megane E-Tech δέχεται έως 165 kW DC, το Renault Scenic έως 150 kW. Η φόρτιση από το 15% στο 80% διαρκεί 24 και 28 λεπτά αντίστοιχα.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Renault Megane E-Tech καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 15,7 kWh/100 km έναντι των 16,8 kWh/100 km στο Renault Scenic. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 165 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.