Porsche Taycan vs Volkswagen ID.7
Porsche Taycan προηγείται 7-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — Porsche Taycan 320 kW, Volkswagen ID.7 200 kW · Ισχύς — Porsche Taycan 435 PS, Volkswagen ID.7 286 PS · Χρόνος φόρτισης 10–80% — Porsche Taycan 18 min, Volkswagen ID.7 26 min.
Porsche Taycan
Το Porsche Taycan είναι σεντάν της κατηγορίας E: στο έτος μοντέλου 2027 σε 11 εκδόσεις, με αυτονομία WLTP από 555 έως 700 km, ισχύ από 408 έως 789 PS και φόρτιση DC έως 320 kW.
Volkswagen ID.7
Το Volkswagen ID.7 είναι ένα ηλεκτρικό σεντάν της κατηγορίας E που προσφέρει εκδόσεις με κίνηση σε έναν ή δύο άξονες, καθώς και αυτονομία που υπερβαίνει τα 590 χιλιόμετρα.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Porsche Taycan vs Volkswagen ID.7
- Porsche TaycanPerformance Battery Plus · έτος μοντέλου 2027
Volkswagen ID.7Pro S
Porsche Taycan ή Volkswagen ID.7 — ποιος κερδίζει πού
Porsche Taycan προηγείται 7-3
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmVolkswagen ID.7 +9 km
- Μπαταρία kWhPorsche Taycan +11 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmVolkswagen ID.7 −2,8 kWh/100 km
- Ισχύς PSPorsche Taycan +149 PS
- 0–100 km/h ↓ sPorsche Taycan −1,7 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hPorsche Taycan +50 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWPorsche Taycan +120 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minPorsche Taycan −8 min
- Βάρος ↓ kgPorsche Taycan −60 kg
- Χώρος αποσκευών lVolkswagen ID.7 +125 l
Τεχνικά δεδομένα: Porsche Taycan vs Volkswagen ID.7
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Porsche Taycan Performance Battery Plus · έτος μοντέλου 2027 | Volkswagen ID.7Pro S | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 700 km | 709 km | Volkswagen +9 km |
| Μπαταρία | 97 kWh | 86 kWh | Porsche +11 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 16,4 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km | Volkswagen −2,8 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 320 kW | 200 kW | Porsche +120 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 18 min | 26 min | Porsche −8 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 27,2 km/min | 19,1 km/min | Porsche +8,1 km/min |
| Τάση | 800 V | 400 V | Porsche +400 V |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 435 PS | 286 PS | Porsche +149 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,8 s | 6,5 s | Porsche −1,7 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 230 km/h | 180 km/h | Porsche +50 km/h |
| Κίνηση | RWD | RWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2170 kg | 2230 kg | Porsche −60 kg |
| Χώρος αποσκευών | 407 l | 532 l | Volkswagen +125 l |
| Μήκος | 4963 mm | 4961 mm | Porsche +2 mm |
| Πλάτος | 1966 mm | 1862 mm | Porsche +104 mm |
| Ύψος | 1379 mm | 1536 mm | Volkswagen +157 mm |
| Μεταξόνιο | 2900 mm | 2971 mm | Volkswagen +71 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Porsche Taycan
Volkswagen ID.7
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Porsche Taycan
Volkswagen ID.7
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Σεντάν, κατηγορία E
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Γιατί το Porsche Taycan έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Volkswagen ID.7;
Το Porsche Taycan διαθέτει 97 kWh και καλύπτει 700 km, ενώ το Volkswagen ID.7 με την μπαταρία των 86 kWh κάνει 709 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 16,4 έναντι 13,6 kWh/100 km.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Porsche Taycan ή το Volkswagen ID.7;
Το Porsche Taycan είναι ισχυρότερο: 435 PS έναντι των 286 PS του Volkswagen ID.7. Η διαφορά είναι 149 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Volkswagen ID.7 χωράει περισσότερο: 532 l έναντι των 407 l στο Porsche Taycan. Η διαφορά είναι 125 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Porsche Taycan δέχεται έως 320 kW DC, το Volkswagen ID.7 έως 200 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 18 και 26 λεπτά αντίστοιχα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.


