Mercedes GLA EQ vs Renault Scenic
Mercedes GLA EQ προηγείται 6-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — Mercedes GLA EQ 320 kW, Renault Scenic 150 kW · Χώρος αποσκευών — Mercedes GLA EQ 410 l, Renault Scenic 545 l · Ισχύς — Mercedes GLA EQ 272 PS, Renault Scenic 218 PS.
Mercedes GLA EQ
Το Mercedes GLA EQ είναι ένα ηλεκτρικό SUV στην κατηγορία C, το οποίο προσφέρει τρεις διαφορετικές διαμορφώσεις κίνησης και χωρητικότητας μπαταρίας.
Renault Scenic
Ένα ηλεκτρικό SUV στην κατηγορία C, που προσφέρει δύο επιλογές μπαταρίας με αυτονομία έως και 642 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Mercedes GLA EQ vs Renault Scenic
Mercedes GLA EQ250+
Renault ScenicLong Range 89 kWh
Mercedes GLA EQ ή Renault Scenic — ποιος κερδίζει πού
Mercedes GLA EQ προηγείται 6-3
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmMercedes GLA EQ +15 km
- Μπαταρία kWhRenault Scenic +4 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmMercedes GLA EQ −1,7 kWh/100 km
- Ισχύς PSMercedes GLA EQ +54 PS
- 0–100 km/h ↓ sMercedes GLA EQ −0,6 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hMercedes GLA EQ +40 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWMercedes GLA EQ +170 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Βάρος ↓ kgRenault Scenic −169 kg
- Χώρος αποσκευών lRenault Scenic +135 l
Τεχνικά δεδομένα: Mercedes GLA EQ vs Renault Scenic
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Mercedes GLA EQ250+ | Renault ScenicLong Range 89 kWh | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 657 km | 642 km | Mercedes +15 km |
| Μπαταρία | 85 kWh | 89 kWh | Renault +4 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,1 kWh/100 km | 16,8 kWh/100 km | Mercedes −1,7 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 320 kW | 150 kW | Mercedes +170 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 22 min 10–80% | 28 min 15–80% | 6 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 20,9 km/min | 14,9 km/min | Mercedes +6 km/min |
| Τάση | 800 V | 400 V | Mercedes +400 V |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 272 PS | 218 PS | Mercedes +54 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7,3 s | 7,9 s | Mercedes −0,6 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 210 km/h | 170 km/h | Mercedes +40 km/h |
| Κίνηση | RWD | FWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2080 kg | 1911 kg | Renault −169 kg |
| Χώρος αποσκευών | 410 l | 545 l | Renault +135 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Renault |
| Μήκος | 4565 mm | 4470 mm | Mercedes +95 mm |
| Πλάτος | 1873 mm | 1864 mm | Mercedes +9 mm |
| Ύψος | 1604 mm | 1571 mm | Mercedes +33 mm |
| Μεταξόνιο | 2790 mm | 2785 mm | Mercedes +5 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Mercedes GLA EQ
Renault Scenic
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Mercedes GLA EQ
Renault Scenic
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Mercedes GLA EQ ή το Renault Scenic;
Το Mercedes GLA EQ πάει πιο μακριά: 657 km WLTP έναντι των 642 km του Renault Scenic. Η διαφορά είναι 15 km.
Γιατί το Renault Scenic έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Mercedes GLA EQ;
Το Renault Scenic διαθέτει 89 kWh και καλύπτει 642 km, ενώ το Mercedes GLA EQ με την μπαταρία των 85 kWh κάνει 657 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 16,8 έναντι 15,1 kWh/100 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Mercedes GLA EQ και του Renault Scenic;
Το Mercedes GLA EQ έχει RWD και 272 PS. Το Renault Scenic έχει FWD και 218 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Renault Scenic — η μπαταρία των 89 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Mercedes GLA EQ, με 85 kWh, δεν το προσφέρει.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




