Lancia Gamma vs Volvo EX40
Ισοπαλία: 5-5
Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — Lancia Gamma 7 kW, Volvo EX40 11 kW · Χώρος αποσκευών — Lancia Gamma 560 l, Volvo EX40 410 l · Αυτονομία WLTP — Lancia Gamma 741 km, Volvo EX40 574 km.
Lancia Gamma
Το Lancia Gamma είναι ένα ηλεκτρικό crossover της κατηγορίας C, διαθέσιμο σε τρεις εκδόσεις: με αυτονομία WLTP από 543 έως 741 χιλιόμετρα, ισχύ από 230 έως 350 ίππους και δυνατότητα φόρτισης DC στα 160 kW.
Volvo EX40
Το Volvo EX40 είναι ένα crossover αυτοκίνητο στην κατηγορία C, διαθέσιμο σε τέσσερις εκδόσεις κίνησης, με αυτονομία έως και 574 χιλιόμετρα και επιτάχυνση από 0 στα 100 χλμ/ώρα σε 4,6 δευτερόλεπτα.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Lancia Gamma vs Volvo EX40
Lancia GammaLong Range
Volvo EX40Single Motor Extended Range
Lancia Gamma ή Volvo EX40 — ποιος κερδίζει πού
Ισοπαλία: 5-5
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmLancia Gamma +167 km
- Μπαταρία kWhLancia Gamma +15,2 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmLancia Gamma −0,4 kWh/100 km
- Ισχύς PSVolvo EX40 +7 PS
- 0–100 km/h ↓ sVolvo EX40 −0,5 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hLancia Gamma +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWVolvo EX40 +40 kW
- Φόρτιση AC kWVolvo EX40 +4 kW
- Βάρος ↓ kgVolvo EX40 −135 kg
- Χώρος αποσκευών lLancia Gamma +150 l
Τεχνικά δεδομένα: Lancia Gamma vs Volvo EX40
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Lancia GammaLong Range | Volvo EX40Single Motor Extended Range | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 741 km | 574 km | Lancia +167 km |
| Μπαταρία | 97,2 kWh | 82 kWh | Lancia +15,2 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 16,2 kWh/100 km | 16,6 kWh/100 km | Lancia −0,4 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 160 kW | 200 kW | Volvo +40 kW |
| Φόρτιση AC | 7 kW | 11 kW | Volvo +4 kW |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 27 min 20–80% | 28 min 10–80% | 1 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 16,5 km/min | 14,3 km/min | Lancia +2,2 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 245 PS | 252 PS | Volvo +7 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 7,3 s | Volvo −0,5 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 190 km/h | 180 km/h | Lancia +10 km/h |
| Κίνηση | FWD | RWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2135 kg | 2000 kg | Volvo −135 kg |
| Χώρος αποσκευών | 560 l | 410 l | Lancia +150 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Όχι | μόνο Lancia |
| Μήκος | 4672 mm | 4440 mm | Lancia +232 mm |
| Πλάτος | 1898 mm | 1873 mm | Lancia +25 mm |
| Ύψος | 1664 mm | 1647 mm | Lancia +17 mm |
| Μεταξόνιο | 2791 mm | 2702 mm | Lancia +89 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Lancia Gamma
Volvo EX40
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Lancia Gamma
Volvo EX40
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Crossover, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Lancia Gamma ή το Volvo EX40;
Το Lancia Gamma πάει πιο μακριά: 741 km WLTP έναντι των 574 km του Volvo EX40. Η διαφορά είναι 167 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Lancia Gamma και του Volvo EX40;
Το Lancia Gamma έχει FWD και 245 PS. Το Volvo EX40 έχει RWD και 252 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Lancia Gamma — η μπαταρία των 97,2 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Volvo EX40, με 82 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Lancia Gamma χωράει περισσότερο: 560 l έναντι των 410 l στο Volvo EX40. Η διαφορά είναι 150 l.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



