Audi Q4 e-tron vs Volvo EX40
Audi Q4 e-tron προηγείται 4-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — Audi Q4 e-tron 515 l, Volvo EX40 410 l · Γρήγορη φόρτιση DC — Audi Q4 e-tron 165 kW, Volvo EX40 200 kW · Κατανάλωση — Audi Q4 e-tron 13,7 kWh/100 km, Volvo EX40 16,6 kWh/100 km.
Audi Q4 e-tron
Το Audi Q4 e-tron είναι SUV του τμήματος C, στο έτος μοντέλου 2027 σε τέσσερις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 440 έως 563 km, ισχύς από 204 έως 340 PS.
Volvo EX40
Το Volvo EX40 είναι ένα crossover αυτοκίνητο στην κατηγορία C, διαθέσιμο σε τέσσερις εκδόσεις κίνησης, με αυτονομία έως και 574 χιλιόμετρα και επιτάχυνση από 0 στα 100 χλμ/ώρα σε 4,6 δευτερόλεπτα.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Audi Q4 e-tron vs Volvo EX40
Audi Q4 e-trone-tron performance
Volvo EX40Single Motor Extended Range
Audi Q4 e-tron ή Volvo EX40 — ποιος κερδίζει πού
Audi Q4 e-tron προηγείται 4-3
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmVolvo EX40 +11 km
- Μπαταρία kWhVolvo EX40 +5 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmAudi Q4 e-tron −2,9 kWh/100 km
- Ισχύς PSAudi Q4 e-tron +34 PS
- 0–100 km/h ↓ sAudi Q4 e-tron −0,7 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΚαμία διαφορά
- Γρήγορη φόρτιση DC kWVolvo EX40 +35 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
- Χώρος αποσκευών lAudi Q4 e-tron +105 l
Τεχνικά δεδομένα: Audi Q4 e-tron vs Volvo EX40
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Audi Q4 e-trone-tron performance | Volvo EX40Single Motor Extended Range | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 563 km | 574 km | Volvo +11 km |
| Μπαταρία | 77 kWh | 82 kWh | Volvo +5 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 13,7 kWh/100 km | 16,6 kWh/100 km | Audi −2,9 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 165 kW | 200 kW | Volvo +35 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | — | 28 min | — |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | — | 14,3 km/min | — |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 286 PS | 252 PS | Audi +34 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 6,6 s | 7,3 s | Audi −0,7 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h | 180 km/h | Καμία διαφορά |
| Κίνηση | RWD | RWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | — | 2000 kg | — |
| Χώρος αποσκευών | 515 l | 410 l | Audi +105 l |
| Μήκος | — | 4440 mm | — |
| Πλάτος | — | 1873 mm | — |
| Ύψος | — | 1647 mm | — |
| Μεταξόνιο | — | 2702 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Audi Q4 e-tron
Volvo EX40
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Audi Q4 e-tron
Volvo EX40
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV / Crossover, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Audi Q4 e-tron χωράει περισσότερο: 515 l έναντι των 410 l στο Volvo EX40. Η διαφορά είναι 105 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Audi Q4 e-tron δέχεται έως 165 kW DC, το Volvo EX40 έως 200 kW.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Audi Q4 e-tron καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 13,7 kWh/100 km έναντι των 16,6 kWh/100 km στο Volvo EX40. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 435 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.


