Lancia Gamma vs Smart #1
Lancia Gamma προηγείται 6-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — Lancia Gamma 7 kW, Smart #1 22 kW · Χώρος αποσκευών — Lancia Gamma 560 l, Smart #1 323 l · Αυτονομία WLTP — Lancia Gamma 741 km, Smart #1 440 km.
Lancia Gamma
Το Lancia Gamma είναι ένα ηλεκτρικό crossover της κατηγορίας C, διαθέσιμο σε τρεις εκδόσεις: με αυτονομία WLTP από 543 έως 741 χιλιόμετρα, ισχύ από 230 έως 350 ίππους και δυνατότητα φόρτισης DC στα 160 kW.
Smart #1
Το Smart #1 είναι ηλεκτρικό SUV του τμήματος C σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 310 έως 440 km, ισχύς από 272 έως 428 PS.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Lancia Gamma vs Smart #1
Lancia GammaLong Range
Smart #1Pro+
Lancia Gamma ή Smart #1 — ποιος κερδίζει πού
Lancia Gamma προηγείται 6-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmLancia Gamma +301 km
- Μπαταρία kWhLancia Gamma +31,2 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmLancia Gamma −0,2 kWh/100 km
- Ισχύς PSSmart #1 +27 PS
- 0–100 km/h ↓ sSmart #1 −1,1 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hLancia Gamma +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWLancia Gamma +10 kW
- Φόρτιση AC kWSmart #1 +15 kW
- Βάρος ↓ kgSmart #1 −315 kg
- Χώρος αποσκευών lLancia Gamma +237 l
Τεχνικά δεδομένα: Lancia Gamma vs Smart #1
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Lancia GammaLong Range | Smart #1Pro+ | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 741 km | 440 km | Lancia +301 km |
| Μπαταρία | 97,2 kWh | 66 kWh | Lancia +31,2 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 16,2 kWh/100 km | 16,4 kWh/100 km | Lancia −0,2 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 160 kW | 150 kW | Lancia +10 kW |
| Φόρτιση AC | 7 kW | 22 kW | Smart +15 kW |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 27 min 20–80% | 30 min 10–80% | 3 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 16,5 km/min | 10,3 km/min | Lancia +6,2 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 245 PS | 272 PS | Smart +27 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 6,7 s | Smart −1,1 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 190 km/h | 180 km/h | Lancia +10 km/h |
| Κίνηση | FWD | RWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2135 kg | 1820 kg | Smart −315 kg |
| Χώρος αποσκευών | 560 l | 323 l | Lancia +237 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4672 mm | 4270 mm | Lancia +402 mm |
| Πλάτος | 1898 mm | 1822 mm | Lancia +76 mm |
| Ύψος | 1664 mm | 1636 mm | Lancia +28 mm |
| Μεταξόνιο | 2791 mm | 2750 mm | Lancia +41 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Lancia Gamma
Smart #1
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Lancia Gamma
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Crossover / SUV, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Lancia Gamma ή το Smart #1;
Το Lancia Gamma πάει πιο μακριά: 741 km WLTP έναντι των 440 km του Smart #1. Η διαφορά είναι 301 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Lancia Gamma και του Smart #1;
Το Lancia Gamma έχει FWD και 245 PS. Το Smart #1 έχει RWD και 272 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Lancia Gamma χωράει περισσότερο: 560 l έναντι των 323 l στο Smart #1. Η διαφορά είναι 237 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Lancia Gamma δέχεται έως 160 kW DC, το Smart #1 έως 150 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.





