Lancia Gamma vs SERES 3

Lancia Gamma προηγείται 7-2

Μεγαλύτερες διαφορές: Αυτονομία WLTP — Lancia Gamma 741 km, SERES 3 300 km · Μπαταρία — Lancia Gamma 97,2 kWh, SERES 3 54 kWh · Χώρος αποσκευών — Lancia Gamma 560 l, SERES 3 318 l.

Lancia Gamma

Το Lancia Gamma είναι ένα ηλεκτρικό crossover της κατηγορίας C, διαθέσιμο σε τρεις εκδόσεις: με αυτονομία WLTP από 543 έως 741 χιλιόμετρα, ισχύ από 230 έως 350 ίππους και δυνατότητα φόρτισης DC στα 160 kW.

SERES 3

Ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας C, εξοπλισμένο με κίνηση στους μπροστινούς τροχούς και μπαταρία χωρητικότητας 54 kWh.

Προφίλ έναντι της αγοράς: Lancia Gamma vs SERES 3

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

Lancia Gamma ή SERES 3 — ποιος κερδίζει πού

Lancia Gamma προηγείται 7-2

Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmLancia Gamma +441 km
    Lancia Gamma
    741
    SERES 3
    300
  • Μπαταρία kWhLancia Gamma +43,2 kWh
    Lancia Gamma
    97,2
    SERES 3
    54
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmLancia Gamma −1,4 kWh/100 km
    Lancia Gamma
    16,2
    SERES 3
    17,6
  • Ισχύς PSLancia Gamma +85 PS
    Lancia Gamma
    245
    SERES 3
    160
  • 0–100 km/h ↓ sLancia Gamma −1,1 s
    Lancia Gamma
    7,8
    SERES 3
    8,9
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hLancia Gamma +35 km/h
    Lancia Gamma
    190
    SERES 3
    155
  • Γρήγορη φόρτιση DC kWΧωρίς δεδομένα
    Lancia Gamma
    160
    SERES 3
    —
  • Φόρτιση AC kWSERES 3 +4 kW
    Lancia Gamma
    7
    SERES 3
    11
  • Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
    Lancia Gamma
    27
    SERES 3
    —
  • Βάρος ↓ kgSERES 3 −370 kg
    Lancia Gamma
    2135
    SERES 3
    1765
  • Χώρος αποσκευών lLancia Gamma +242 l
    Lancia Gamma
    560
    SERES 3
    318

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: Lancia Gamma vs SERES 3

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: Lancia Gamma vs SERES 3
Βασικές παράμετροι Lancia Gamma
Long Range
SERES 3
Standard
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP741 km300 kmLancia +441 km
Μπαταρία97,2 kWh54 kWhLancia +43,2 kWh
Κατανάλωση ↓16,2 kWh/100 km17,6 kWh/100 kmLancia −1,4 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC160 kW——
Φόρτιση AC7 kW11 kWSERES +4 kW
Χρόνος φόρτισης 20–80% ↓27 min——
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης16,5 km/min——
Τάση400 V——
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς245 PS160 PSLancia +85 PS
0–100 km/h ↓7,8 s8,9 sLancia −1,1 s
Μέγιστη ταχύτητα190 km/h155 km/hLancia +35 km/h
ΚίνησηFWDFWD—
Πρακτικότητα
Βάρος ↓2135 kg1765 kgSERES −370 kg
Χώρος αποσκευών560 l318 lLancia +242 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΝαιΌχιμόνο Lancia
Μήκος4672 mm4415 mmLancia +257 mm
Πλάτος1898 mm1850 mmLancia +48 mm
Ύψος1664 mm1650 mmLancia +14 mm
Μεταξόνιο2791 mm——

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

Lancia Gamma

Κόστος ανά 100 km4,86
Μηνιαίως61
Ετησίως729

SERES 3

Κόστος ανά 100 km5,28
Μηνιαίως66
Ετησίως792

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

Lancia Gamma

SERES 3

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Crossover / SUV, κατηγορία C

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Lancia Gamma ή το SERES 3;

Το Lancia Gamma πάει πιο μακριά: 741 km WLTP έναντι των 300 km του SERES 3. Η διαφορά είναι 441 km.

Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);

Μόνο το Lancia Gamma — η μπαταρία των 97,2 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το SERES 3, με 54 kWh, δεν το προσφέρει.

Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Lancia Gamma ή το SERES 3;

Το Lancia Gamma είναι ισχυρότερο: 245 PS έναντι των 160 PS του SERES 3. Η διαφορά είναι 85 PS.

Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;

Το Lancia Gamma χωράει περισσότερο: 560 l έναντι των 318 l στο SERES 3. Η διαφορά είναι 242 l.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.