GWM Ora 03 vs Hyundai IONIQ 3

Hyundai IONIQ 3 προηγείται 6-3

Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — GWM Ora 03 228 l, Hyundai IONIQ 3 441 l · Γρήγορη φόρτιση DC — GWM Ora 03 67 kW, Hyundai IONIQ 3 110 kW · Ισχύς — GWM Ora 03 171 PS, Hyundai IONIQ 3 135 PS.

GWM Ora 03

Το GWM Ora 03 είναι ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο πόλης (hatchback) της κατηγορίας Β, το οποίο προσφέρει δύο επιλογές χωρητικότητας μπαταρίας, διατηρώντας παράλληλα την ίδια ισχύ του κινητήρα.

Hyundai IONIQ 3

Το Hyundai IONIQ 3 είναι hatchback του τμήματος B σε δύο παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 344 έως 497 km.

Προφίλ έναντι της αγοράς: GWM Ora 03 vs Hyundai IONIQ 3

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

GWM Ora 03 ή Hyundai IONIQ 3 — ποιος κερδίζει πού

Hyundai IONIQ 3 προηγείται 6-3

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmHyundai IONIQ 3 +77 km
    GWM Ora 03
    420
    Hyundai IONIQ 3
    497
  • Μπαταρία kWhGWM Ora 03 +2 kWh
    GWM Ora 03
    63
    Hyundai IONIQ 3
    61
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmHyundai IONIQ 3 −2,7 kWh/100 km
    GWM Ora 03
    16,5
    Hyundai IONIQ 3
    13,8
  • Ισχύς PSGWM Ora 03 +36 PS
    GWM Ora 03
    171
    Hyundai IONIQ 3
    135
  • 0–100 km/h ↓ sGWM Ora 03 −1,4 s
    GWM Ora 03
    8,2
    Hyundai IONIQ 3
    9,6
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hHyundai IONIQ 3 +5 km/h
    GWM Ora 03
    160
    Hyundai IONIQ 3
    165
  • Γρήγορη φόρτιση DC kWHyundai IONIQ 3 +43 kW
    GWM Ora 03
    67
    Hyundai IONIQ 3
    110
  • Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
    GWM Ora 03
    11
    Hyundai IONIQ 3
    11
  • Βάρος ↓ kgHyundai IONIQ 3 −25 kg
    GWM Ora 03
    1580
    Hyundai IONIQ 3
    1555
  • Χώρος αποσκευών lHyundai IONIQ 3 +213 l
    GWM Ora 03
    228
    Hyundai IONIQ 3
    441

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: GWM Ora 03 vs Hyundai IONIQ 3

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: GWM Ora 03 vs Hyundai IONIQ 3
Βασικές παράμετροι GWM Ora 03
63 kWh
Hyundai IONIQ 3
Long Range
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP420 km497 kmHyundai +77 km
Μπαταρία63 kWh61 kWhGWM Ora +2 kWh
Κατανάλωση ↓16,5 kWh/100 km13,8 kWh/100 kmHyundai −2,7 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC67 kW110 kWHyundai +43 kW
Φόρτιση AC11 kW11 kWΚαμία διαφορά
Χρόνος φόρτισης ⚠48 min 15–80%30 min 10–80%18 min
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης5,7 km/min11,6 km/minHyundai +5,9 km/min
Τάση400 V400 VΚαμία διαφορά
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς171 PS135 PSGWM Ora +36 PS
0–100 km/h ↓8,2 s9,6 sGWM Ora −1,4 s
Μέγιστη ταχύτητα160 km/h165 km/hHyundai +5 km/h
ΚίνησηFWDFWD—
Πρακτικότητα
Βάρος ↓1580 kg1555 kgHyundai −25 kg
Χώρος αποσκευών228 l441 lHyundai +213 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΝαιΝαι—
Μήκος4235 mm4155 mmGWM Ora +80 mm
Πλάτος1825 mm1800 mmGWM Ora +25 mm
Ύψος1603 mm1505 mmGWM Ora +98 mm
Μεταξόνιο2650 mm2680 mmHyundai +30 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

GWM Ora 03

Κόστος ανά 100 km4,95
Μηνιαίως62
Ετησίως743

Hyundai IONIQ 3

Κόστος ανά 100 km4,14
Μηνιαίως52
Ετησίως621

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

GWM Ora 03

Hyundai IONIQ 3

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία B

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.