Ford Explorer vs Kia EV6
Ford Explorer προηγείται 4-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — Ford Explorer 183 kW, Kia EV6 258 kW · Ισχύς — Ford Explorer 286 PS, Kia EV6 229 PS · Κατανάλωση — Ford Explorer 13,1 kWh/100 km, Kia EV6 15,9 kWh/100 km.
Ford Explorer
Το Ford Explorer είναι SUV του τμήματος D, στο έτος μοντέλου 2027 σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 444 έως 602 km, ισχύς από 190 έως 340 PS.
Kia EV6
Το Kia EV6 είναι ένα ηλεκτρικό crossover της κατηγορίας D, το οποίο προσφέρει τρεις διαφορετικές εκδόσεις κίνησης και μπαταριών με διάφορη ισχύ και αυτονομία.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Ford Explorer vs Kia EV6
Ford ExplorerExtended Range RWD · έτος μοντέλου 2027
Kia EV684 kWh RWD
Ford Explorer ή Kia EV6 — ποιος κερδίζει πού
Ford Explorer προηγείται 4-3
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmFord Explorer +20 km
- Μπαταρία kWhKia EV6 +5 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmFord Explorer −2,8 kWh/100 km
- Ισχύς PSFord Explorer +57 PS
- 0–100 km/h ↓ sFord Explorer −1,3 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hKia EV6 +5 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWKia EV6 +75 kW
- Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
- Χώρος αποσκευών lΧωρίς δεδομένα
Τεχνικά δεδομένα: Ford Explorer vs Kia EV6
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Ford ExplorerExtended Range RWD · έτος μοντέλου 2027 | Kia EV684 kWh RWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 602 km | 582 km | Ford +20 km |
| Μπαταρία | 79 kWh | 84 kWh | Kia +5 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 13,1 kWh/100 km | 15,9 kWh/100 km | Ford −2,8 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 183 kW | 258 kW | Kia +75 kW |
| Φόρτιση AC | — | 11 kW | — |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | — | 18 min | — |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | — | 22,6 km/min | — |
| Τάση | — | 800 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 286 PS | 229 PS | Ford +57 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 6,4 s | 7,7 s | Ford −1,3 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h | 185 km/h | Kia +5 km/h |
| Κίνηση | RWD | RWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | — | 1975 kg | — |
| Χώρος αποσκευών | — | 490 l | — |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Kia |
| Μήκος | — | 4695 mm | — |
| Πλάτος | — | 1890 mm | — |
| Ύψος | — | 1550 mm | — |
| Μεταξόνιο | — | 2900 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Ford Explorer
Kia EV6
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Ford Explorer
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV / Crossover, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Ford Explorer ή το Kia EV6;
Το Ford Explorer πάει πιο μακριά: 602 km WLTP έναντι των 582 km του Kia EV6. Η διαφορά είναι 20 km.
Γιατί το Kia EV6 έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Ford Explorer;
Το Kia EV6 διαθέτει 84 kWh και καλύπτει 582 km, ενώ το Ford Explorer με την μπαταρία των 79 kWh κάνει 602 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 15,9 έναντι 13,1 kWh/100 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Kia EV6 — η μπαταρία των 84 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Ford Explorer, με 79 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Ford Explorer δέχεται έως 183 kW DC, το Kia EV6 έως 258 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




