Cupra Raval vs GWM Ora 03
Cupra Raval προηγείται 6-2
Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — Cupra Raval 441 l, GWM Ora 03 228 l · Γρήγορη φόρτιση DC — Cupra Raval 105 kW, GWM Ora 03 67 kW · Ισχύς — Cupra Raval 211 PS, GWM Ora 03 171 PS.
Cupra Raval
Το Cupra Raval είναι αστικό hatchback του τμήματος B, στο έτος μοντέλου 2026 σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 328 έως 444 km, ισχύς από 135 έως 226 PS.
GWM Ora 03
Το GWM Ora 03 είναι ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο πόλης (hatchback) της κατηγορίας Β, το οποίο προσφέρει δύο επιλογές χωρητικότητας μπαταρίας, διατηρώντας παράλληλα την ίδια ισχύ του κινητήρα.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Cupra Raval vs GWM Ora 03
Cupra Raval52 kWh
GWM Ora 0363 kWh
Cupra Raval ή GWM Ora 03 — ποιος κερδίζει πού
Cupra Raval προηγείται 6-2
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmCupra Raval +24 km
- Μπαταρία kWhGWM Ora 03 +11 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmCupra Raval −2,9 kWh/100 km
- Ισχύς PSCupra Raval +40 PS
- 0–100 km/h ↓ sCupra Raval −1,1 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΚαμία διαφορά
- Γρήγορη φόρτιση DC kWCupra Raval +38 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Βάρος ↓ kgGWM Ora 03 −30 kg
- Χώρος αποσκευών lCupra Raval +213 l
Τεχνικά δεδομένα: Cupra Raval vs GWM Ora 03
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Cupra Raval52 kWh | GWM Ora 0363 kWh | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 444 km | 420 km | Cupra +24 km |
| Μπαταρία | 52 kWh | 63 kWh | GWM Ora +11 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 13,6 kWh/100 km | 16,5 kWh/100 km | Cupra −2,9 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 105 kW | 67 kW | Cupra +38 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 28 min 10–80% | 48 min 15–80% | 20 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 11,1 km/min | 5,7 km/min | Cupra +5,4 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 211 PS | 171 PS | Cupra +40 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7,1 s | 8,2 s | Cupra −1,1 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 160 km/h | 160 km/h | Καμία διαφορά |
| Κίνηση | FWD | FWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1610 kg | 1580 kg | GWM Ora −30 kg |
| Χώρος αποσκευών | 441 l | 228 l | Cupra +213 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4046 mm | 4235 mm | GWM Ora +189 mm |
| Πλάτος | 1784 mm | 1825 mm | GWM Ora +41 mm |
| Ύψος | 1514 mm | 1603 mm | GWM Ora +89 mm |
| Μεταξόνιο | 2599 mm | 2650 mm | GWM Ora +51 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Cupra Raval
GWM Ora 03
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Cupra Raval
GWM Ora 03
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία B
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Cupra Raval ή το GWM Ora 03;
Το Cupra Raval πάει πιο μακριά: 444 km WLTP έναντι των 420 km του GWM Ora 03. Η διαφορά είναι 24 km.
Γιατί το GWM Ora 03 έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Cupra Raval;
Το GWM Ora 03 διαθέτει 63 kWh και καλύπτει 420 km, ενώ το Cupra Raval με την μπαταρία των 52 kWh κάνει 444 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 16,5 έναντι 13,6 kWh/100 km.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Cupra Raval χωράει περισσότερο: 441 l έναντι των 228 l στο GWM Ora 03. Η διαφορά είναι 213 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Cupra Raval δέχεται έως 105 kW DC, το GWM Ora 03 έως 67 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



