BYD Atto 3 vs Lancia Gamma
Ισοπαλία: 5-5
Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — BYD Atto 3 11 kW, Lancia Gamma 7 kW · Αυτονομία WLTP — BYD Atto 3 510 km, Lancia Gamma 741 km · 0–100 km/h — BYD Atto 3 5,5 s, Lancia Gamma 7,8 s.
BYD Atto 3
Το BYD Atto 3 είναι ένα SUV στην κατηγορία C και προσφέρει τρεις διαφορετικές διαμορφώσεις όσον αφορά την κίνηση, την ισχύ και την αυτονομία σύμφωνα με το πρότυπο WLTP.
Lancia Gamma
Το Lancia Gamma είναι ένα ηλεκτρικό crossover της κατηγορίας C, διαθέσιμο σε τρεις εκδόσεις: με αυτονομία WLTP από 543 έως 741 χιλιόμετρα, ισχύ από 230 έως 350 ίππους και δυνατότητα φόρτισης DC στα 160 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BYD Atto 3 vs Lancia Gamma
BYD Atto 3Design
Lancia GammaLong Range
BYD Atto 3 ή Lancia Gamma — ποιος κερδίζει πού
Ισοπαλία: 5-5
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmLancia Gamma +231 km
- Μπαταρία kWhLancia Gamma +22,4 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmLancia Gamma −0,2 kWh/100 km
- Ισχύς PSBYD Atto 3 +68 PS
- 0–100 km/h ↓ sBYD Atto 3 −2,3 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hLancia Gamma +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWBYD Atto 3 +60 kW
- Φόρτιση AC kWBYD Atto 3 +4 kW
- Βάρος ↓ kgBYD Atto 3 −255 kg
- Χώρος αποσκευών lLancia Gamma +70 l
Τεχνικά δεδομένα: BYD Atto 3 vs Lancia Gamma
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BYD Atto 3Design | Lancia GammaLong Range | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 510 km | 741 km | Lancia +231 km |
| Μπαταρία | 74,8 kWh | 97,2 kWh | Lancia +22,4 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 16,4 kWh/100 km | 16,2 kWh/100 km | Lancia −0,2 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 220 kW | 160 kW | BYD +60 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 7 kW | BYD +4 kW |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 25 min 10–80% | 27 min 20–80% | 2 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 14,3 km/min | 16,5 km/min | Lancia +2,2 km/min |
| Τάση | 800 V | 400 V | BYD +400 V |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 313 PS | 245 PS | BYD +68 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 5,5 s | 7,8 s | BYD −2,3 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h | 190 km/h | Lancia +10 km/h |
| Κίνηση | RWD | FWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1880 kg | 2135 kg | BYD −255 kg |
| Χώρος αποσκευών | 490 l | 560 l | Lancia +70 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4455 mm | 4672 mm | Lancia +217 mm |
| Πλάτος | 1875 mm | 1898 mm | Lancia +23 mm |
| Ύψος | 1615 mm | 1664 mm | Lancia +49 mm |
| Μεταξόνιο | 2720 mm | 2791 mm | Lancia +71 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BYD Atto 3
Lancia Gamma
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
BYD Atto 3
Lancia Gamma
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV / Crossover, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BYD Atto 3 ή το Lancia Gamma;
Το Lancia Gamma πάει πιο μακριά: 741 km WLTP έναντι των 510 km του BYD Atto 3. Η διαφορά είναι 231 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BYD Atto 3 και του Lancia Gamma;
Το BYD Atto 3 έχει RWD και 313 PS. Το Lancia Gamma έχει FWD και 245 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Lancia Gamma χωράει περισσότερο: 560 l έναντι των 490 l στο BYD Atto 3. Η διαφορά είναι 70 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το BYD Atto 3 δέχεται έως 220 kW DC, το Lancia Gamma έως 160 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




