BMW iX2 vs Changan Deepal S05

Changan Deepal S05 προηγείται 6-4

Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — BMW iX2 130 kW, Changan Deepal S05 200 kW · Ισχύς — BMW iX2 204 PS, Changan Deepal S05 272 PS · Χρόνος φόρτισης 10–80% — BMW iX2 29 min, Changan Deepal S05 23 min.

BMW iX2

Το BMW iX2 είναι crossover του τμήματος C σε δύο παραλλαγές: eDrive20 με αυτονομία WLTP 512 km και xDrive30 ισχύος 306 PS.

Changan Deepal S05

Το Changan Deepal S05 είναι SUV του τμήματος C, στο έτος μοντέλου 2026 σε δύο παραλλαγές: RWD Max με αυτονομία WLTP 488 km και AWD Max ισχύος 435 PS.

Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX2 vs Changan Deepal S05

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

BMW iX2 ή Changan Deepal S05 — ποιος κερδίζει πού

Changan Deepal S05 προηγείται 6-4

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmBMW iX2 +24 km
    BMW iX2
    512
    Changan Deepal S05
    488
  • Μπαταρία kWhChangan Deepal S05 +3,6 kWh
    BMW iX2
    65,2
    Changan Deepal S05
    68,8
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBMW iX2 −1,7 kWh/100 km
    BMW iX2
    14,2
    Changan Deepal S05
    15,9
  • Ισχύς PSChangan Deepal S05 +68 PS
    BMW iX2
    204
    Changan Deepal S05
    272
  • 0–100 km/h ↓ sChangan Deepal S05 −1,1 s
    BMW iX2
    8,6
    Changan Deepal S05
    7,5
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hChangan Deepal S05 +10 km/h
    BMW iX2
    170
    Changan Deepal S05
    180
  • Γρήγορη φόρτιση DC kWChangan Deepal S05 +70 kW
    BMW iX2
    130
    Changan Deepal S05
    200
  • Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
    BMW iX2
    11
    Changan Deepal S05
    11
  • Χρόνος φόρτισης ↓ minChangan Deepal S05 −6 min
    BMW iX2
    29
    Changan Deepal S05
    23
  • Βάρος ↓ kgBMW iX2 −55 kg
    BMW iX2
    1885
    Changan Deepal S05
    1940
  • Χώρος αποσκευών lBMW iX2 +33 l
    BMW iX2
    525
    Changan Deepal S05
    492

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: BMW iX2 vs Changan Deepal S05

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: BMW iX2 vs Changan Deepal S05
Βασικές παράμετροι BMW iX2
eDrive20
Changan Deepal S05
RWD Max
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP512 km488 kmBMW +24 km
Μπαταρία65,2 kWh68,8 kWhChangan +3,6 kWh
Κατανάλωση ↓14,2 kWh/100 km15,9 kWh/100 kmBMW −1,7 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC130 kW200 kWChangan +70 kW
Φόρτιση AC11 kW11 kWΚαμία διαφορά
Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓29 min23 minChangan −6 min
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης12,4 km/min14,9 km/minChangan +2,5 km/min
Τάση400 V400 VΚαμία διαφορά
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς204 PS272 PSChangan +68 PS
0–100 km/h ↓8,6 s7,5 sChangan −1,1 s
Μέγιστη ταχύτητα170 km/h180 km/hChangan +10 km/h
ΚίνησηFWDRWDδιαφορετικός τύπος
Πρακτικότητα
Βάρος ↓1885 kg1940 kgBMW −55 kg
Χώρος αποσκευών525 l492 lBMW +33 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΌχιΝαιμόνο Changan
Μήκος4554 mm4598 mmChangan +44 mm
Πλάτος1845 mm1900 mmChangan +55 mm
Ύψος1560 mm1600 mmChangan +40 mm
Μεταξόνιο2692 mm2880 mmChangan +188 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

BMW iX2

Κόστος ανά 100 km4,26
Μηνιαίως53
Ετησίως639

Changan Deepal S05

Κόστος ανά 100 km4,77
Μηνιαίως60
Ετησίως716

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

BMW iX2

Changan Deepal S05

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Crossover / SUV, κατηγορία C

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX2 ή το Changan Deepal S05;

Το BMW iX2 πάει πιο μακριά: 512 km WLTP έναντι των 488 km του Changan Deepal S05. Η διαφορά είναι 24 km.

Γιατί το Changan Deepal S05 έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το BMW iX2;

Το Changan Deepal S05 διαθέτει 68,8 kWh και καλύπτει 488 km, ενώ το BMW iX2 με την μπαταρία των 65,2 kWh κάνει 512 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 15,9 έναντι 14,2 kWh/100 km.

Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BMW iX2 και του Changan Deepal S05;

Το BMW iX2 έχει FWD και 204 PS. Το Changan Deepal S05 έχει RWD και 272 PS.

Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);

Μόνο το Changan Deepal S05 — η μπαταρία των 68,8 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το BMW iX2, με 65,2 kWh, δεν το προσφέρει.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.