Audi Q4 Sportback e-tron vs MG S5 EV
Audi Q4 Sportback e-tron προηγείται 6-2
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Audi Q4 Sportback e-tron 286 PS, MG S5 EV 231 PS · Μπαταρία — Audi Q4 Sportback e-tron 77 kWh, MG S5 EV 64 kWh · Αυτονομία WLTP — Audi Q4 Sportback e-tron 576 km, MG S5 EV 480 km.
Audi Q4 Sportback e-tron
Το Audi Q4 Sportback e-tron είναι SUV coupe του τμήματος C, στο έτος μοντέλου 2027 σε τέσσερις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 451 έως 576 km, ισχύς από 204 έως 340 PS.
MG S5 EV
Το MG S5 EV είναι ένα ηλεκτρικό SUV στην κατηγορία C, το οποίο προσφέρει δύο εκδόσεις κίνησης με πίσω τροχούς (RWD), διαθέτοντας διαφορετικές χωρητικότητες μπαταρίας και ισχύ κινητήρα.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Audi Q4 Sportback e-tron vs MG S5 EV
Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance
MG S5 EVLong Range
Audi Q4 Sportback e-tron ή MG S5 EV — ποιος κερδίζει πού
Audi Q4 Sportback e-tron προηγείται 6-2
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmAudi Q4 Sportback e-tron +96 km
- Μπαταρία kWhAudi Q4 Sportback e-tron +13 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmAudi Q4 Sportback e-tron −2,1 kWh/100 km
- Ισχύς PSAudi Q4 Sportback e-tron +55 PS
- 0–100 km/h ↓ sMG S5 EV −0,3 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hMG S5 EV +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWAudi Q4 Sportback e-tron +26 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
- Χώρος αποσκευών lAudi Q4 Sportback e-tron +74 l
Τεχνικά δεδομένα: Audi Q4 Sportback e-tron vs MG S5 EV
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance | MG S5 EVLong Range | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 576 km | 480 km | Audi +96 km |
| Μπαταρία | 77 kWh | 64 kWh | Audi +13 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 13,4 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Audi −2,1 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 165 kW | 139 kW | Audi +26 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | — | 28 min | — |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | — | 12 km/min | — |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 286 PS | 231 PS | Audi +55 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 6,6 s | 6,3 s | MG −0,3 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h | 190 km/h | MG +10 km/h |
| Κίνηση | RWD | RWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | — | 1680 kg | — |
| Χώρος αποσκευών | 527 l | 453 l | Audi +74 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο MG |
| Μήκος | — | 4476 mm | — |
| Πλάτος | — | 1849 mm | — |
| Ύψος | — | 1621 mm | — |
| Μεταξόνιο | — | 2730 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Audi Q4 Sportback e-tron
MG S5 EV
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Audi Q4 Sportback e-tron
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Audi Q4 Sportback e-tron ή το MG S5 EV;
Το Audi Q4 Sportback e-tron πάει πιο μακριά: 576 km WLTP έναντι των 480 km του MG S5 EV. Η διαφορά είναι 96 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το MG S5 EV — η μπαταρία των 64 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Audi Q4 Sportback e-tron, με 77 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Audi Q4 Sportback e-tron χωράει περισσότερο: 527 l έναντι των 453 l στο MG S5 EV. Η διαφορά είναι 74 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Audi Q4 Sportback e-tron δέχεται έως 165 kW DC, το MG S5 EV έως 139 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




