Audi A2 e-tron vs MG 4 Urban
Audi A2 e-tron προηγείται 7-2
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — Audi A2 e-tron 183 kW, MG 4 Urban 87 kW · Αυτονομία WLTP — Audi A2 e-tron 646 km, MG 4 Urban 416 km · Μπαταρία — Audi A2 e-tron 79 kWh, MG 4 Urban 52,8 kWh.
Audi A2 e-tron
Το Audi A2 e-tron είναι ένα ηλεκτρικό χάτσμπακ της κατηγορίας C, το οποίο προσφέρεται σε τέσσερις διαμορφώσεις κίνησης με αυτονομία WLTP έως και 646 χιλιόμετρα.
MG 4 Urban
Το MG 4 Urban είναι ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο πόλης της κατηγορίας C, προσφέροντας δύο εκδόσεις κινητήρα με διαφορετικές χωρητικότητες μπαταριών και ισχύς.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Audi A2 e-tron vs MG 4 Urban
Audi A2 e-tron170 kW
MG 4 UrbanComfort Long Range
Audi A2 e-tron ή MG 4 Urban — ποιος κερδίζει πού
Audi A2 e-tron προηγείται 7-2
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmAudi A2 e-tron +230 km
- Μπαταρία kWhAudi A2 e-tron +26,2 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmAudi A2 e-tron −1,4 kWh/100 km
- Ισχύς PSAudi A2 e-tron +71 PS
- 0–100 km/h ↓ sAudi A2 e-tron −2,5 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΚαμία διαφορά
- Γρήγορη φόρτιση DC kWAudi A2 e-tron +96 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minAudi A2 e-tron −1 min
- Βάρος ↓ kgMG 4 Urban −390 kg
- Χώρος αποσκευών lMG 4 Urban +74 l
Τεχνικά δεδομένα: Audi A2 e-tron vs MG 4 Urban
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Audi A2 e-tron170 kW | MG 4 UrbanComfort Long Range | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 646 km | 416 km | Audi +230 km |
| Μπαταρία | 79 kWh | 52,8 kWh | Audi +26,2 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 13,9 kWh/100 km | 15,3 kWh/100 km | Audi −1,4 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 183 kW | 87 kW | Audi +96 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 29 min | 30 min | Audi −1 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 15,6 km/min | 9,7 km/min | Audi +5,9 km/min |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 231 PS | 160 PS | Audi +71 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7 s | 9,5 s | Audi −2,5 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 160 km/h | 160 km/h | Καμία διαφορά |
| Κίνηση | RWD | FWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1910 kg | 1520 kg | MG −390 kg |
| Χώρος αποσκευών | 396 l | 470 l | MG +74 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | — | 4395 mm | — |
| Πλάτος | — | 1842 mm | — |
| Ύψος | — | 1549 mm | — |
| Μεταξόνιο | — | 2750 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Audi A2 e-tron
MG 4 Urban
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Audi A2 e-tron
MG 4 Urban
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Audi A2 e-tron ή το MG 4 Urban;
Το Audi A2 e-tron πάει πιο μακριά: 646 km WLTP έναντι των 416 km του MG 4 Urban. Η διαφορά είναι 230 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Audi A2 e-tron και του MG 4 Urban;
Το Audi A2 e-tron έχει RWD και 231 PS. Το MG 4 Urban έχει FWD και 160 PS.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Audi A2 e-tron ή το MG 4 Urban;
Το Audi A2 e-tron είναι ισχυρότερο: 231 PS έναντι των 160 PS του MG 4 Urban. Η διαφορά είναι 71 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το MG 4 Urban χωράει περισσότερο: 470 l έναντι των 396 l στο Audi A2 e-tron. Η διαφορά είναι 74 l.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.





