Audi A2 e-tron vs MG 4
Audi A2 e-tron προηγείται 6-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Χρόνος φόρτισης 10–80% — Audi A2 e-tron 29 min, MG 4 40 min · Γρήγορη φόρτιση DC — Audi A2 e-tron 183 kW, MG 4 144 kW · Αυτονομία WLTP — Audi A2 e-tron 646 km, MG 4 545 km.
Audi A2 e-tron
Το Audi A2 e-tron είναι ένα ηλεκτρικό χάτσμπακ της κατηγορίας C, το οποίο προσφέρεται σε τέσσερις διαμορφώσεις κίνησης με αυτονομία WLTP έως και 646 χιλιόμετρα.
MG 4
Το MG 4 είναι ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο πόλης της κατηγορίας C, διαθέσιμο σε τρεις διαφορετικές εκδόσεις κίνησης, από το μοντέλο υψηλής απόδοσης με τετρακίνηση έως τις εκδόσεις με μεγαλύτερη αυτονομία.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Audi A2 e-tron vs MG 4
Audi A2 e-tron170 kW
MG 477 kWh Premium
Audi A2 e-tron ή MG 4 — ποιος κερδίζει πού
Audi A2 e-tron προηγείται 6-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmAudi A2 e-tron +101 km
- Μπαταρία kWhAudi A2 e-tron +4,6 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmAudi A2 e-tron −2,2 kWh/100 km
- Ισχύς PSMG 4 +14 PS
- 0–100 km/h ↓ sMG 4 −0,8 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hMG 4 +20 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWAudi A2 e-tron +39 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minAudi A2 e-tron −11 min
- Βάρος ↓ kgMG 4 −155 kg
- Χώρος αποσκευών lAudi A2 e-tron +8 l
Τεχνικά δεδομένα: Audi A2 e-tron vs MG 4
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Audi A2 e-tron170 kW | MG 477 kWh Premium | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 646 km | 545 km | Audi +101 km |
| Μπαταρία | 79 kWh | 74,4 kWh | Audi +4,6 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 13,9 kWh/100 km | 16,1 kWh/100 km | Audi −2,2 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 183 kW | 144 kW | Audi +39 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 29 min | 40 min | Audi −11 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 15,6 km/min | 9,5 km/min | Audi +6,1 km/min |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 231 PS | 245 PS | MG +14 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7 s | 6,2 s | MG −0,8 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 160 km/h | 180 km/h | MG +20 km/h |
| Κίνηση | RWD | RWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1910 kg | 1755 kg | MG −155 kg |
| Χώρος αποσκευών | 396 l | 388 l | Audi +8 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | — | 4287 mm | — |
| Πλάτος | — | 1836 mm | — |
| Ύψος | — | 1516 mm | — |
| Μεταξόνιο | — | 2705 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Audi A2 e-tron
MG 4
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Audi A2 e-tron
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Audi A2 e-tron ή το MG 4;
Το Audi A2 e-tron πάει πιο μακριά: 646 km WLTP έναντι των 545 km του MG 4. Η διαφορά είναι 101 km.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Audi A2 e-tron δέχεται έως 183 kW DC, το MG 4 έως 144 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 29 και 40 λεπτά αντίστοιχα.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Audi A2 e-tron καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 13,9 kWh/100 km έναντι των 16,1 kWh/100 km στο MG 4. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 330 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



