Audi A2 e-tron vs Citroën ë-C4
Audi A2 e-tron προηγείται 8-1
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — Audi A2 e-tron 183 kW, Citroën ë-C4 100 kW · Αυτονομία WLTP — Audi A2 e-tron 646 km, Citroën ë-C4 416 km · Μπαταρία — Audi A2 e-tron 79 kWh, Citroën ë-C4 51 kWh.
Audi A2 e-tron
Το Audi A2 e-tron είναι ένα ηλεκτρικό χάτσμπακ της κατηγορίας C, το οποίο προσφέρεται σε τέσσερις διαμορφώσεις κίνησης με αυτονομία WLTP έως και 646 χιλιόμετρα.
Citroën ë-C4
Το Citroën ë-C4 είναι ένα συμπαγές hatchback με ηλεκτρική κίνηση, διαθέσιμο σε δύο εκδόσεις όσον αφορά την ισχύ και την αυτονομία.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Audi A2 e-tron vs Citroën ë-C4
Audi A2 e-tron170 kW
Citroën ë-C4Electric 156
Audi A2 e-tron ή Citroën ë-C4 — ποιος κερδίζει πού
Audi A2 e-tron προηγείται 8-1
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmAudi A2 e-tron +230 km
- Μπαταρία kWhAudi A2 e-tron +28 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmAudi A2 e-tron −1 kWh/100 km
- Ισχύς PSAudi A2 e-tron +75 PS
- 0–100 km/h ↓ sAudi A2 e-tron −2,1 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hAudi A2 e-tron +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWAudi A2 e-tron +83 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Βάρος ↓ kgCitroën ë-C4 −339 kg
- Χώρος αποσκευών lAudi A2 e-tron +16 l
Τεχνικά δεδομένα: Audi A2 e-tron vs Citroën ë-C4
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Audi A2 e-tron170 kW | Citroën ë-C4Electric 156 | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 646 km | 416 km | Audi +230 km |
| Μπαταρία | 79 kWh | 51 kWh | Audi +28 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 13,9 kWh/100 km | 14,9 kWh/100 km | Audi −1 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 183 kW | 100 kW | Audi +83 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 29 min 10–80% | 35 min 20–80% | 6 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 15,6 km/min | 7,1 km/min | Audi +8,5 km/min |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 231 PS | 156 PS | Audi +75 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7 s | 9,1 s | Audi −2,1 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 160 km/h | 150 km/h | Audi +10 km/h |
| Κίνηση | RWD | FWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1910 kg | 1571 kg | Citroën −339 kg |
| Χώρος αποσκευών | 396 l | 380 l | Audi +16 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | — | 4360 mm | — |
| Πλάτος | — | 1800 mm | — |
| Ύψος | — | 1525 mm | — |
| Μεταξόνιο | — | 2670 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Audi A2 e-tron
Citroën ë-C4
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Audi A2 e-tron
Citroën ë-C4
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Audi A2 e-tron ή το Citroën ë-C4;
Το Audi A2 e-tron πάει πιο μακριά: 646 km WLTP έναντι των 416 km του Citroën ë-C4. Η διαφορά είναι 230 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Audi A2 e-tron και του Citroën ë-C4;
Το Audi A2 e-tron έχει RWD και 231 PS. Το Citroën ë-C4 έχει FWD και 156 PS.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Audi A2 e-tron ή το Citroën ë-C4;
Το Audi A2 e-tron είναι ισχυρότερο: 231 PS έναντι των 156 PS του Citroën ë-C4. Η διαφορά είναι 75 PS.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Audi A2 e-tron δέχεται έως 183 kW DC, το Citroën ë-C4 έως 100 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.





