Alpine A290 vs Lancia Ypsilon

Alpine A290 προηγείται 7-2

Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — Alpine A290 11 kW, Lancia Ypsilon 7,4 kW · 0–100 km/h — Alpine A290 7,4 s, Lancia Ypsilon 9 s · Ισχύς — Alpine A290 180 PS, Lancia Ypsilon 156 PS.

Alpine A290

Το Alpine A290 είναι ηλεκτρικό hatchback του τμήματος B που προσφέρει δύο παραλλαγές κίνησης με ισχύ από 180 PS έως 220 PS.

Lancia Ypsilon

Το Lancia Ypsilon είναι ένα μικρό αυτοκίνητο πόλης, τύπου hatchback, που ανήκει στην κατηγορία Β και προσφέρεται σε δύο εκδόσεις ηλεκτρικής κίνησης, με διαφορετική ισχύ και επιδόσεις.

Προφίλ έναντι της αγοράς: Alpine A290 vs Lancia Ypsilon

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

Alpine A290 ή Lancia Ypsilon — ποιος κερδίζει πού

Alpine A290 προηγείται 7-2

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmLancia Ypsilon +45 km
    Alpine A290
    380
    Lancia Ypsilon
    425
  • Μπαταρία kWhAlpine A290 +1 kWh
    Alpine A290
    52
    Lancia Ypsilon
    51
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmLancia Ypsilon −1,4 kWh/100 km
    Alpine A290
    15,8
    Lancia Ypsilon
    14,4
  • Ισχύς PSAlpine A290 +24 PS
    Alpine A290
    180
    Lancia Ypsilon
    156
  • 0–100 km/h ↓ sAlpine A290 −1,6 s
    Alpine A290
    7,4
    Lancia Ypsilon
    9
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hAlpine A290 +10 km/h
    Alpine A290
    160
    Lancia Ypsilon
    150
  • Γρήγορη φόρτιση DC kWΚαμία διαφορά
    Alpine A290
    100
    Lancia Ypsilon
    100
  • Φόρτιση AC kWAlpine A290 +3,6 kW
    Alpine A290
    11
    Lancia Ypsilon
    7,4
  • Βάρος ↓ kgAlpine A290 −78 kg
    Alpine A290
    1483
    Lancia Ypsilon
    1561
  • Χώρος αποσκευών lAlpine A290 +17 l
    Alpine A290
    326
    Lancia Ypsilon
    309

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: Alpine A290 vs Lancia Ypsilon

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: Alpine A290 vs Lancia Ypsilon
Βασικές παράμετροι Alpine A290
GT
Lancia Ypsilon
Electric
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP380 km425 kmLancia +45 km
Μπαταρία52 kWh51 kWhAlpine +1 kWh
Κατανάλωση ↓15,8 kWh/100 km14,4 kWh/100 kmLancia −1,4 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC100 kW100 kWΚαμία διαφορά
Φόρτιση AC11 kW7,4 kWAlpine +3,6 kW
Χρόνος φόρτισης ⚠30 min 15–80%28 min 10–80%2 min
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης8,2 km/min10,6 km/minLancia +2,4 km/min
Τάση400 V400 VΚαμία διαφορά
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς180 PS156 PSAlpine +24 PS
0–100 km/h ↓7,4 s9 sAlpine −1,6 s
Μέγιστη ταχύτητα160 km/h150 km/hAlpine +10 km/h
ΚίνησηFWDFWD—
Πρακτικότητα
Βάρος ↓1483 kg1561 kgAlpine −78 kg
Χώρος αποσκευών326 l309 lAlpine +17 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΝαιΌχιμόνο Alpine
Μήκος3997 mm4080 mmLancia +83 mm
Πλάτος1823 mm1768 mmAlpine +55 mm
Ύψος1512 mm1440 mmAlpine +72 mm
Μεταξόνιο2534 mm2545 mmLancia +11 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

Alpine A290

Κόστος ανά 100 km4,74
Μηνιαίως59
Ετησίως711

Lancia Ypsilon

Κόστος ανά 100 km4,32
Μηνιαίως54
Ετησίως648

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

Alpine A290

Lancia Ypsilon

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία B

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Alpine A290 ή το Lancia Ypsilon;

Το Lancia Ypsilon πάει πιο μακριά: 425 km WLTP έναντι των 380 km του Alpine A290. Η διαφορά είναι 45 km.

Γιατί το Alpine A290 έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Lancia Ypsilon;

Το Alpine A290 διαθέτει 52 kWh και καλύπτει 380 km, ενώ το Lancia Ypsilon με την μπαταρία των 51 kWh κάνει 425 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 15,8 έναντι 14,4 kWh/100 km.

Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);

Μόνο το Alpine A290 — η μπαταρία των 52 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Lancia Ypsilon, με 51 kWh, δεν το προσφέρει.

Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;

Το Alpine A290 δέχεται έως 100 kW DC, το Lancia Ypsilon έως 100 kW.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.