Alfa Romeo Junior vs Ford Puma Gen-E

Ford Puma Gen-E προηγείται 6-2

Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — Alfa Romeo Junior 400 l, Ford Puma Gen-E 523 l · Κατανάλωση — Alfa Romeo Junior 15 kWh/100 km, Ford Puma Gen-E 13 kWh/100 km · 0–100 km/h — Alfa Romeo Junior 9 s, Ford Puma Gen-E 8 s.

Alfa Romeo Junior

Το Alfa Romeo Junior είναι ένα συμπαγές ηλεκτρικό SUV που διατίθεται σε δύο εκδόσεις ισχύος, προσφέροντας αυτονομία έως και 410 χιλιόμετρα και μέγιστη ιπποδύναμη 280 ίππων.

Ford Puma Gen-E

Το Ford Puma Gen-E είναι ένα ηλεκτρικό crossover της κατηγορίας Β, με αυτονομία 419 χιλιομέτρων και επιτάχυνση από 0 στα 100 χλμ./ώρα σε 8 δευτερόλεπτα.

Προφίλ έναντι της αγοράς: Alfa Romeo Junior vs Ford Puma Gen-E

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

Alfa Romeo Junior ή Ford Puma Gen-E — ποιος κερδίζει πού

Ford Puma Gen-E προηγείται 6-2

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmFord Puma Gen-E +9 km
    Alfa Romeo Junior
    410
    Ford Puma Gen-E
    419
  • Μπαταρία kWhAlfa Romeo Junior +4,2 kWh
    Alfa Romeo Junior
    51
    Ford Puma Gen-E
    46,8
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmFord Puma Gen-E −2 kWh/100 km
    Alfa Romeo Junior
    15
    Ford Puma Gen-E
    13
  • Ισχύς PSFord Puma Gen-E +12 PS
    Alfa Romeo Junior
    156
    Ford Puma Gen-E
    168
  • 0–100 km/h ↓ sFord Puma Gen-E −1 s
    Alfa Romeo Junior
    9
    Ford Puma Gen-E
    8
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hFord Puma Gen-E +10 km/h
    Alfa Romeo Junior
    150
    Ford Puma Gen-E
    160
  • Γρήγορη φόρτιση DC kWΚαμία διαφορά
    Alfa Romeo Junior
    100
    Ford Puma Gen-E
    100
  • Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
    Alfa Romeo Junior
    11
    Ford Puma Gen-E
    11
  • Βάρος ↓ kgAlfa Romeo Junior −18 kg
    Alfa Romeo Junior
    1470
    Ford Puma Gen-E
    1488
  • Χώρος αποσκευών lFord Puma Gen-E +123 l
    Alfa Romeo Junior
    400
    Ford Puma Gen-E
    523

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: Alfa Romeo Junior vs Ford Puma Gen-E

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: Alfa Romeo Junior vs Ford Puma Gen-E
Βασικές παράμετροι Alfa Romeo Junior
Elettrica
Ford Puma Gen-E
Electric
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP410 km419 kmFord +9 km
Μπαταρία51 kWh46,8 kWhAlfa Romeo +4,2 kWh
Κατανάλωση ↓15 kWh/100 km13 kWh/100 kmFord −2 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC100 kW100 kWΚαμία διαφορά
Φόρτιση AC11 kW11 kWΚαμία διαφορά
Χρόνος φόρτισης ⚠27 min 20–80%26 min 10–80%1 min
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης9,1 km/min11,3 km/minFord +2,2 km/min
Τάση400 V400 VΚαμία διαφορά
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς156 PS168 PSFord +12 PS
0–100 km/h ↓9 s8 sFord −1 s
Μέγιστη ταχύτητα150 km/h160 km/hFord +10 km/h
ΚίνησηFWDFWD—
Πρακτικότητα
Βάρος ↓1470 kg1488 kgAlfa Romeo −18 kg
Χώρος αποσκευών400 l523 lFord +123 l
Μήκος4170 mm4214 mmFord +44 mm
Πλάτος1780 mm1805 mmFord +25 mm
Ύψος1500 mm1555 mmFord +55 mm
Μεταξόνιο2557 mm2588 mmFord +31 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

Alfa Romeo Junior

Κόστος ανά 100 km4,5
Μηνιαίως56
Ετησίως675

Ford Puma Gen-E

Κόστος ανά 100 km3,9
Μηνιαίως49
Ετησίως585

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

Alfa Romeo Junior

Ford Puma Gen-E

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV / Crossover, κατηγορία B

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Alfa Romeo Junior ή το Ford Puma Gen-E;

Το Ford Puma Gen-E πάει πιο μακριά: 419 km WLTP έναντι των 410 km του Alfa Romeo Junior. Η διαφορά είναι 9 km.

Γιατί το Alfa Romeo Junior έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Ford Puma Gen-E;

Το Alfa Romeo Junior διαθέτει 51 kWh και καλύπτει 410 km, ενώ το Ford Puma Gen-E με την μπαταρία των 46,8 kWh κάνει 419 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 15 έναντι 13 kWh/100 km.

Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;

Το Ford Puma Gen-E χωράει περισσότερο: 523 l έναντι των 400 l στο Alfa Romeo Junior. Η διαφορά είναι 123 l.

Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;

Το Alfa Romeo Junior δέχεται έως 100 kW DC, το Ford Puma Gen-E έως 100 kW.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.