Škoda Elroq vs Subaru Uncharted
Škoda Elroq conduce 6 la 4
Cele mai mari diferențe: Încărcare AC — Škoda Elroq 11 kW, Subaru Uncharted 22 kW · Putere — Škoda Elroq 299 CP, Subaru Uncharted 224 CP · 0–100 km/h — Škoda Elroq 6,2 s, Subaru Uncharted 7,3 s.
Škoda Elroq
Škoda Elroq este un SUV electric de segmentul C, disponibil cu tracțiune spate (RWD) sau integrală (AWD): are o putere cuprinsă între 190 și 340 de cai putere, o autonomie de până la 576 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 165 kW.
Subaru Uncharted
Subaru Uncharted este un SUV din segmentul C, care oferă trei configurații de tracțiune, cu autonomii și performanțe diferite, de la 451 km până la 592 km în ciclul WLTP.
Profil față de piață: Škoda Elroq vs Subaru Uncharted
Škoda Elroq85x
Subaru Uncharted77 kWh FWD
Škoda Elroq sau Subaru Uncharted — cine câștigă unde
Škoda Elroq conduce 6 la 4
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmSubaru Uncharted +16 km
- Baterie kWhFără diferență
- Consum ↓ kWh/100 kmSubaru Uncharted −1,7 kWh/100 km
- Putere CPŠkoda Elroq +75 CP
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −1,1 s
- Viteză maximă km/hŠkoda Elroq +20 km/h
- Încărcare DC kWŠkoda Elroq +15 kW
- Încărcare AC kWSubaru Uncharted +11 kW
- Încărcare ↓ minŠkoda Elroq −1 min
- Greutate ↓ kgSubaru Uncharted −216 kg
- Portbagaj lŠkoda Elroq +67 l
Date tehnice: Škoda Elroq vs Subaru Uncharted
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Škoda Elroq85x | Subaru Uncharted77 kWh FWD | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 576 km | 592 km | Subaru +16 km |
| Baterie | 77 kWh | 77 kWh | Fără diferență |
| Consum ↓ | 15,5 kWh/100 km | 13,8 kWh/100 km | Subaru −1,7 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 165 kW | 150 kW | Škoda +15 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 22 kW | Subaru +11 kW |
| Încărcare 10–80% ↓ | 29 min | 30 min | Škoda −1 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 13,9 km/min | 13,8 km/min | Škoda +0,1 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 299 CP | 224 CP | Škoda +75 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 6,2 s | 7,3 s | Škoda −1,1 s |
| Viteză maximă | 180 km/h | 160 km/h | Škoda +20 km/h |
| Tracțiune | AWD | FWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2132 kg | 1916 kg | Subaru −216 kg |
| Portbagaj | 470 l | 403 l | Škoda +67 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Nu | doar Škoda |
| Lungime | 4488 mm | 4535 mm | Subaru +47 mm |
| Lățime | 1884 mm | 1870 mm | Škoda +14 mm |
| Înălțime | 1620 mm | 1625 mm | Subaru +5 mm |
| Ampatament | 2766 mm | 2750 mm | Škoda +16 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Škoda Elroq
Subaru Uncharted
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Škoda Elroq
Subaru Uncharted
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Škoda Elroq sau Subaru Uncharted?
Subaru Uncharted merge mai departe: 592 km WLTP față de cei 576 km ai modelului Škoda Elroq. Aceasta este o diferență de 16 km.
Cum diferă tracțiunea la Škoda Elroq și Subaru Uncharted?
Škoda Elroq are AWD și 299 CP. Subaru Uncharted are FWD și 224 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Škoda Elroq — bateria sa de 77 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Subaru Uncharted, cu 77 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — Škoda Elroq sau Subaru Uncharted?
Škoda Elroq este mai puternic: 299 CP față de cei 224 CP ai modelului Subaru Uncharted. Diferența este de 75 CP.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



