Porsche Taycan Cross Turismo vs Porsche Taycan Sport Turismo
Egalitate: 3 la 3
Cele mai mari diferențe: 0–100 km/h — Porsche Taycan Cross Turismo 3,8 s, Porsche Taycan Sport Turismo 4,8 s · Putere — Porsche Taycan Cross Turismo 517 CP, Porsche Taycan Sport Turismo 435 CP · Autonomie WLTP — Porsche Taycan Cross Turismo 613 km, Porsche Taycan Sport Turismo 671 km.
Porsche Taycan Cross Turismo
Porsche Taycan Cross Turismo este un break din segmentul E: în anul model 2027 în patru versiuni, autonomie WLTP de la 601 la 613 km, putere de la 435 la 775 CP și tracțiune AWD.
Porsche Taycan Sport Turismo
Porsche Taycan Sport Turismo este un break din segmentul E: în anul model 2027 în 8 versiuni, autonomie WLTP de la 536 la 671 km, putere de la 408 la 775 CP și încărcare DC de până la 320 kW.
Profil față de piață: Porsche Taycan Cross Turismo vs Porsche Taycan Sport Turismo
- Porsche Taycan Cross Turismo4S
- Porsche Taycan Sport TurismoPerformance Battery Plus
Porsche Taycan Cross Turismo sau Porsche Taycan Sport Turismo — cine câștigă unde
Egalitate: 3 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmPorsche Taycan Sport Turismo +58 km
- Baterie kWhFără diferență
- Consum ↓ kWh/100 kmPorsche Taycan Sport Turismo −1,4 kWh/100 km
- Putere CPPorsche Taycan Cross Turismo +82 CP
- 0–100 km/h ↓ sPorsche Taycan Cross Turismo −1 s
- Viteză maximă km/hPorsche Taycan Cross Turismo +10 km/h
- Încărcare DC kWFără diferență
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minFără diferență
- Greutate ↓ kgPorsche Taycan Sport Turismo −85 kg
- Portbagaj lFără diferență
Date tehnice: Porsche Taycan Cross Turismo vs Porsche Taycan Sport Turismo
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Porsche Taycan Cross Turismo 4S | Porsche Taycan Sport Turismo Performance Battery Plus | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 613 km | 671 km | Porsche +58 km |
| Baterie | 97 kWh | 97 kWh | Fără diferență |
| Consum ↓ | 18,7 kWh/100 km | 17,3 kWh/100 km | Porsche −1,4 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 320 kW | 320 kW | Fără diferență |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 18 min | 18 min | Fără diferență |
| Autonomie pe minut de încărcare | 23,8 km/min | 26,1 km/min | Porsche +2,3 km/min |
| Tensiune | 800 V | 800 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 517 CP | 435 CP | Porsche +82 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 3,8 s | 4,8 s | Porsche −1 s |
| Viteză maximă | 240 km/h | 230 km/h | Porsche +10 km/h |
| Tracțiune | AWD | RWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2280 kg | 2195 kg | Porsche −85 kg |
| Portbagaj | 446 l | 446 l | Fără diferență |
| Lungime | 4974 mm | 4963 mm | Porsche +11 mm |
| Lățime | 1967 mm | 1966 mm | Porsche +1 mm |
| Înălțime | 1409 mm | 1390 mm | Porsche +19 mm |
| Ampatament | 2904 mm | 2900 mm | Porsche +4 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Porsche Taycan Cross Turismo
Porsche Taycan Sport Turismo
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Porsche Taycan Cross Turismo
Porsche Taycan Sport Turismo
Alte comparații în această clasă: Break, segmentul E
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Porsche Taycan Cross Turismo sau Porsche Taycan Sport Turismo?
Porsche Taycan Sport Turismo merge mai departe: 671 km WLTP față de cei 613 km ai modelului Porsche Taycan Cross Turismo. Aceasta este o diferență de 58 km.
Cum diferă tracțiunea la Porsche Taycan Cross Turismo și Porsche Taycan Sport Turismo?
Porsche Taycan Cross Turismo are AWD și 517 CP. Porsche Taycan Sport Turismo are RWD și 435 CP.
Care se încarcă mai repede?
Porsche Taycan Cross Turismo acceptă până la 320 kW DC, Porsche Taycan Sport Turismo până la 320 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 18 și 18 min.
Care este mai ieftin de utilizat?
Porsche Taycan Sport Turismo consumă mai puțină electricitate: 17,3 kWh/100 km față de 18,7 kWh/100 km în Porsche Taycan Cross Turismo. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 210 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.


