Peugeot E-3008 vs Škoda Elroq
Škoda Elroq conduce 6 la 3
Cele mai mari diferențe: 0–100 km/h — Peugeot E-3008 8,7 s, Škoda Elroq 6,2 s · Putere — Peugeot E-3008 231 CP, Škoda Elroq 299 CP · Baterie — Peugeot E-3008 96,9 kWh, Škoda Elroq 77 kWh.
Peugeot E-3008
Peugeot E-3008 este un SUV din segmentul C, în anul model 2026 în trei variante: autonomie WLTP între 497 și 698 km, putere între 213 și 325 CP.
Škoda Elroq
Škoda Elroq este un SUV electric de segmentul C, disponibil cu tracțiune spate (RWD) sau integrală (AWD): are o putere cuprinsă între 190 și 340 de cai putere, o autonomie de până la 576 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 165 kW.
Profil față de piață: Peugeot E-3008 vs Škoda Elroq
Peugeot E-3008230 Long Range
Škoda Elroq85x
Peugeot E-3008 sau Škoda Elroq — cine câștigă unde
Škoda Elroq conduce 6 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmPeugeot E-3008 +122 km
- Baterie kWhPeugeot E-3008 +19,9 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −1,6 kWh/100 km
- Putere CPŠkoda Elroq +68 CP
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −2,5 s
- Viteză maximă km/hŠkoda Elroq +10 km/h
- Încărcare DC kWŠkoda Elroq +5 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgŠkoda Elroq −34 kg
- Portbagaj lPeugeot E-3008 +50 l
Date tehnice: Peugeot E-3008 vs Škoda Elroq
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | 230 Long Range | Škoda Elroq85x | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 698 km | 576 km | Peugeot +122 km |
| Baterie | 96,9 kWh | 77 kWh | Peugeot +19,9 kWh |
| Consum ↓ | 17,1 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Škoda −1,6 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 160 kW | 165 kW | Škoda +5 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 27 min 20–80% | 29 min 10–80% | 2 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 15,5 km/min | 13,9 km/min | Peugeot +1,6 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 231 CP | 299 CP | Škoda +68 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 8,7 s | 6,2 s | Škoda −2,5 s |
| Viteză maximă | 170 km/h | 180 km/h | Škoda +10 km/h |
| Tracțiune | FWD | AWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2166 kg | 2132 kg | Škoda −34 kg |
| Portbagaj | 520 l | 470 l | Peugeot +50 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4542 mm | 4488 mm | Peugeot +54 mm |
| Lățime | 1895 mm | 1884 mm | Peugeot +11 mm |
| Înălțime | 1641 mm | 1620 mm | Peugeot +21 mm |
| Ampatament | 2739 mm | 2766 mm | Škoda +27 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Peugeot E-3008
Škoda Elroq
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Peugeot E-3008
Škoda Elroq
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Peugeot E-3008 sau Škoda Elroq?
Peugeot E-3008 merge mai departe: 698 km WLTP față de cei 576 km ai modelului Škoda Elroq. Aceasta este o diferență de 122 km.
Cum diferă tracțiunea la Peugeot E-3008 și Škoda Elroq?
Peugeot E-3008 are FWD și 231 CP. Škoda Elroq are AWD și 299 CP.
Care se încarcă mai repede?
Peugeot E-3008 acceptă până la 160 kW DC, Škoda Elroq până la 165 kW.
Care este mai ieftin de utilizat?
Škoda Elroq consumă mai puțină electricitate: 15,5 kWh/100 km față de 17,1 kWh/100 km în Peugeot E-3008. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 240 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.





