Genesis G80 Electrified vs Nio ET7
Nio ET7 conduce 6 la 4
Cele mai mari diferențe: Putere — Genesis G80 Electrified 370 CP, Nio ET7 653 CP · Încărcare 10–80% — Genesis G80 Electrified 25 min, Nio ET7 40 min · Încărcare DC — Genesis G80 Electrified 187 kW, Nio ET7 125 kW.
Genesis G80 Electrified
Genesis G80 Electrified este un sedan din segmentul E: în anul model 2026 baterie de 94,5 kWh, autonomie WLTP de 570 km și putere de 370 CP, cu tracțiune AWD.
Nio ET7
Nio ET7 este un sedan electric din clasa E, echipat cu tracțiune integrală (AWD) și o putere de 653 cai-putere, având o autonomie WLTP de 580 km.
Profil față de piață: Genesis G80 Electrified vs Nio ET7
Genesis G80 ElectrifiedAWD 94.5 kWh
Nio ET7100 kWh
Genesis G80 Electrified sau Nio ET7 — cine câștigă unde
Nio ET7 conduce 6 la 4
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmNio ET7 +10 km
- Baterie kWhNio ET7 +5,5 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmGenesis G80 Electrified −0,9 kWh/100 km
- Putere CPNio ET7 +283 CP
- 0–100 km/h ↓ sNio ET7 −1,3 s
- Viteză maximă km/hGenesis G80 Electrified +25 km/h
- Încărcare DC kWGenesis G80 Electrified +62 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minGenesis G80 Electrified −15 min
- Greutate ↓ kgNio ET7 −31 kg
- Portbagaj lNio ET7 +29 l
Date tehnice: Genesis G80 Electrified vs Nio ET7
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Genesis G80 ElectrifiedAWD 94.5 kWh | Nio ET7100 kWh | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 570 km | 580 km | Nio +10 km |
| Baterie | 94,5 kWh | 100 kWh | Nio +5,5 kWh |
| Consum ↓ | 18,1 kWh/100 km | 19 kWh/100 km | Genesis −0,9 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 187 kW | 125 kW | Genesis +62 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 25 min | 40 min | Genesis −15 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 16 km/min | 10,2 km/min | Genesis +5,8 km/min |
| Tensiune | 800 V | 400 V | Genesis +400 V |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 370 CP | 653 CP | Nio +283 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 5,1 s | 3,8 s | Nio −1,3 s |
| Viteză maximă | 225 km/h | 200 km/h | Genesis +25 km/h |
| Tracțiune | AWD | AWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2410 kg | 2379 kg | Nio −31 kg |
| Portbagaj | 334 l | 363 l | Nio +29 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Nu | doar Genesis |
| Lungime | 5135 mm | 5101 mm | Genesis +34 mm |
| Lățime | — | 1987 mm | — |
| Înălțime | 1480 mm | 1505 mm | Nio +25 mm |
| Ampatament | 3140 mm | 3060 mm | Genesis +80 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Genesis G80 Electrified
Nio ET7
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Genesis G80 Electrified
Alte comparații în această clasă: Sedan, segmentul E
Întrebări frecvente despre această comparație
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Genesis G80 Electrified — bateria sa de 94,5 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Nio ET7, cu 100 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — Genesis G80 Electrified sau Nio ET7?
Nio ET7 este mai puternic: 653 CP față de cei 370 CP ai modelului Genesis G80 Electrified. Diferența este de 283 CP.
Care se încarcă mai repede?
Genesis G80 Electrified acceptă până la 187 kW DC, Nio ET7 până la 125 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 25 și 40 min.
Care este mai ieftin de utilizat?
Genesis G80 Electrified consumă mai puțină electricitate: 18,1 kWh/100 km față de 19 kWh/100 km în Nio ET7. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 135 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



