Ford e-Tourneo Custom vs Opel Zafira Electric
Egalitate: 3 la 3
Cele mai mari diferențe: Putere — Ford e-Tourneo Custom 218 CP, Opel Zafira Electric 136 CP · Încărcare DC — Ford e-Tourneo Custom 125 kW, Opel Zafira Electric 100 kW · Greutate — Ford e-Tourneo Custom 2408 kg, Opel Zafira Electric 2202 kg.
Ford e-Tourneo Custom
Ford e-Tourneo Custom este un van pentru pasageri din segmentul D, în anul model 2027 în patru variante: autonomie WLTP între 312 și 353 km, putere de 218 sau 286 CP.
Opel Zafira Electric
Opel Zafira Electric este un monovolum electric din clasa D, care oferă două variante de baterie și autonomie, ambele cu tracțiune față.
Profil față de piață: Ford e-Tourneo Custom vs Opel Zafira Electric
Ford e-Tourneo Custom160 kW RWD
Opel Zafira Electric75 kWh
Ford e-Tourneo Custom sau Opel Zafira Electric — cine câștigă unde
Egalitate: 3 la 3
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmFără diferență
- Baterie kWhFord e-Tourneo Custom +2 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmOpel Zafira Electric −0,4 kWh/100 km
- Putere CPFord e-Tourneo Custom +82 CP
- 0–100 km/h ↓ sFără date
- Viteză maximă km/hOpel Zafira Electric +2 km/h
- Încărcare DC kWFord e-Tourneo Custom +25 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgOpel Zafira Electric −206 kg
- Portbagaj lFără date
Date tehnice: Ford e-Tourneo Custom vs Opel Zafira Electric
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Ford e-Tourneo Custom160 kW RWD | Opel Zafira Electric75 kWh | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 353 km | 353 km | Fără diferență |
| Baterie | 71 kWh | 69 kWh | Ford +2 kWh |
| Consum ↓ | 24 kWh/100 km | 23,6 kWh/100 km | Opel −0,4 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 125 kW | 100 kW | Ford +25 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 29 min 10–80% | 45 min 5–80% | 16 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 8,5 km/min | 5,9 km/min | Ford +2,6 km/min |
| Tensiune | 400 V | — | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 218 CP | 136 CP | Ford +82 CP |
| 0–100 km/h ↓ | — | 14,2 s | — |
| Viteză maximă | 130 km/h | 132 km/h | Opel +2 km/h |
| Tracțiune | RWD | FWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2408 kg | 2202 kg | Opel −206 kg |
| Portbagaj | 1152 l | — | — |
| V2L (alimentare externă) | Da | Nu | doar Ford |
| Lungime | 5050 mm | 4980 mm | Ford +70 mm |
| Lățime | 2032 mm | 2010 mm | Ford +22 mm |
| Înălțime | 2040 mm | 1890 mm | Ford +150 mm |
| Ampatament | 3100 mm | 3275 mm | Opel +175 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Ford e-Tourneo Custom
Opel Zafira Electric
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Ford e-Tourneo Custom
Opel Zafira Electric
Alte comparații în această clasă: Monovolum, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Cum diferă tracțiunea la Ford e-Tourneo Custom și Opel Zafira Electric?
Ford e-Tourneo Custom are RWD și 218 CP. Opel Zafira Electric are FWD și 136 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Ford e-Tourneo Custom — bateria sa de 71 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Opel Zafira Electric, cu 69 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — Ford e-Tourneo Custom sau Opel Zafira Electric?
Ford e-Tourneo Custom este mai puternic: 218 CP față de cei 136 CP ai modelului Opel Zafira Electric. Diferența este de 82 CP.
Care se încarcă mai repede?
Ford e-Tourneo Custom acceptă până la 125 kW DC, Opel Zafira Electric până la 100 kW.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.

