Fiat 600e vs VinFast VF 6

VinFast VF 6 conduce 5 la 3

Cele mai mari diferențe: Încărcare AC — Fiat 600e 11 kW, VinFast VF 6 7,2 kW · Greutate — Fiat 600e 1520 kg, VinFast VF 6 1970 kg · Portbagaj — Fiat 600e 360 l, VinFast VF 6 423 l.

Fiat 600e

Fiat 600e este un crossover electric din segmentul B, care oferă o autonomie de până la 407 kilometri și tracțiune față.

VinFast VF 6

VinFast VF 6 este un SUV compact din clasa B, care oferă variante cu o putere cuprinsă între 177 și 204 CP, având tracțiune față.

Profil față de piață: Fiat 600e vs VinFast VF 6

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Fiat 600e sau VinFast VF 6 — cine câștigă unde

VinFast VF 6 conduce 5 la 3

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmVinFast VF 6 +3 km
    Fiat 600e
    407
    VinFast VF 6
    410
  • Baterie kWhVinFast VF 6 +5,6 kWh
    Fiat 600e
    54
    VinFast VF 6
    59,6
  • Consum ↓ kWh/100 kmVinFast VF 6 −1 kWh/100 km
    Fiat 600e
    15,5
    VinFast VF 6
    14,5
  • Putere CPVinFast VF 6 +21 CP
    Fiat 600e
    156
    VinFast VF 6
    177
  • 0–100 km/h ↓ sFiat 600e −0,1 s
    Fiat 600e
    9
    VinFast VF 6
    9,12
  • Viteză maximă km/hFără date
    Fiat 600e
    150
    VinFast VF 6
    —
  • Încărcare DC kWFără diferență
    Fiat 600e
    100
    VinFast VF 6
    100
  • Încărcare AC kWFiat 600e +3,8 kW
    Fiat 600e
    11
    VinFast VF 6
    7,2
  • Greutate ↓ kgFiat 600e −450 kg
    Fiat 600e
    1520
    VinFast VF 6
    1970
  • Portbagaj lVinFast VF 6 +63 l
    Fiat 600e
    360
    VinFast VF 6
    423

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Fiat 600e vs VinFast VF 6

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Fiat 600e vs VinFast VF 6
Parametri-cheie Fiat 600e
La Prima
VinFast VF 6
Eco
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP407 km410 kmVinFast +3 km
Baterie54 kWh59,6 kWhVinFast +5,6 kWh
Consum ↓15,5 kWh/100 km14,5 kWh/100 kmVinFast −1 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC100 kW100 kWFără diferență
Încărcare AC11 kW7,2 kWFiat +3,8 kW
Încărcare ⚠30 min 0–80%25 min 10–70%5 min
Autonomie pe minut de încărcare10,9 km/min9,8 km/minFiat +1,1 km/min
Tensiune400 V——
Performanță și tracțiune
Putere156 CP177 CPVinFast +21 CP
0–100 km/h ↓9 s9,12 sFiat −0,1 s
Viteză maximă150 km/h——
TracțiuneFWDFWD—
Aspecte practice
Greutate ↓1520 kg1970 kgFiat −450 kg
Portbagaj360 l423 lVinFast +63 l
Lungime4178 mm4238 mmVinFast +60 mm
Lățime1781 mm1820 mmVinFast +39 mm
Înălțime1525 mm1594 mmVinFast +69 mm
Ampatament2562 mm2730 mmVinFast +168 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Fiat 600e

Cost la 100 km4,65
Lunar58
Anual697

VinFast VF 6

Cost la 100 km4,35
Lunar54
Anual652

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Fiat 600e

VinFast VF 6

Alte comparații în această clasă: Crossover / SUV, segmentul B

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are portbagajul mai mare?

VinFast VF 6 are capacitate mai mare: 423 l față de 360 l în Fiat 600e. Diferența este de 63 l.

Care se încarcă mai repede?

Fiat 600e acceptă până la 100 kW DC, VinFast VF 6 până la 100 kW.

Care este mai ieftin de utilizat?

VinFast VF 6 consumă mai puțină electricitate: 14,5 kWh/100 km față de 15,5 kWh/100 km în Fiat 600e. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 150 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.