Citroën ë-C5 Aircross vs Škoda Elroq
Škoda Elroq conduce 6 la 3
Cele mai mari diferențe: 0–100 km/h — Citroën ë-C5 Aircross 8,8 s, Škoda Elroq 6,2 s · Putere — Citroën ë-C5 Aircross 231 CP, Škoda Elroq 299 CP · Baterie — Citroën ë-C5 Aircross 96,9 kWh, Škoda Elroq 77 kWh.
Citroën ë-C5 Aircross
Citroën ë-C5 Aircross este un SUV din clasa compactă, care oferă două variante cu o autonomie considerabilă și o putere bună, ambele fiind dotate cu tracțiune față.
Škoda Elroq
Škoda Elroq este un SUV electric de segmentul C, disponibil cu tracțiune spate (RWD) sau integrală (AWD): are o putere cuprinsă între 190 și 340 de cai putere, o autonomie de până la 576 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 165 kW.
Profil față de piață: Citroën ë-C5 Aircross vs Škoda Elroq
Citroën ë-C5 AircrossLong Range
Škoda Elroq85x
Citroën ë-C5 Aircross sau Škoda Elroq — cine câștigă unde
Škoda Elroq conduce 6 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmCitroën ë-C5 Aircross +104 km
- Baterie kWhCitroën ë-C5 Aircross +19,9 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −2,3 kWh/100 km
- Putere CPŠkoda Elroq +68 CP
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −2,6 s
- Viteză maximă km/hŠkoda Elroq +10 km/h
- Încărcare DC kWŠkoda Elroq +5 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgŠkoda Elroq −39 kg
- Portbagaj lCitroën ë-C5 Aircross +95 l
Date tehnice: Citroën ë-C5 Aircross vs Škoda Elroq
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Citroën ë-C5 AircrossLong Range | Škoda Elroq85x | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 680 km | 576 km | Citroën +104 km |
| Baterie | 96,9 kWh | 77 kWh | Citroën +19,9 kWh |
| Consum ↓ | 17,8 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Škoda −2,3 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 160 kW | 165 kW | Škoda +5 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 27 min 20–80% | 29 min 10–80% | 2 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 15,1 km/min | 13,9 km/min | Citroën +1,2 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 231 CP | 299 CP | Škoda +68 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 8,8 s | 6,2 s | Škoda −2,6 s |
| Viteză maximă | 170 km/h | 180 km/h | Škoda +10 km/h |
| Tracțiune | FWD | AWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2171 kg | 2132 kg | Škoda −39 kg |
| Portbagaj | 565 l | 470 l | Citroën +95 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4652 mm | 4488 mm | Citroën +164 mm |
| Lățime | 1936 mm | 1884 mm | Citroën +52 mm |
| Înălțime | 1691 mm | 1620 mm | Citroën +71 mm |
| Ampatament | 2784 mm | 2766 mm | Citroën +18 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Citroën ë-C5 Aircross
Škoda Elroq
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Citroën ë-C5 Aircross
Škoda Elroq
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Citroën ë-C5 Aircross sau Škoda Elroq?
Citroën ë-C5 Aircross merge mai departe: 680 km WLTP față de cei 576 km ai modelului Škoda Elroq. Aceasta este o diferență de 104 km.
Cum diferă tracțiunea la Citroën ë-C5 Aircross și Škoda Elroq?
Citroën ë-C5 Aircross are FWD și 231 CP. Škoda Elroq are AWD și 299 CP.
Care are portbagajul mai mare?
Citroën ë-C5 Aircross are capacitate mai mare: 565 l față de 470 l în Škoda Elroq. Diferența este de 95 l.
Care se încarcă mai repede?
Citroën ë-C5 Aircross acceptă până la 160 kW DC, Škoda Elroq până la 165 kW.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



