BMW i4 vs Polestar 2
Polestar 2 conduce 6 la 3
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — BMW i4 470 l, Polestar 2 405 l · Putere — BMW i4 340 CP, Polestar 2 299 CP · 0–100 km/h — BMW i4 5,7 s, Polestar 2 6,2 s.
BMW i4
BMW i4 este un sedan din segmentul D în cinci variante: autonomie WLTP între 514 și 613 km, putere între 286 și 601 CP.
Polestar 2
Polestar 2 este o berlină din clasa D, disponibilă în variante cu tracțiune pe una sau pe ambele punți, și oferă o autonomie de peste 590 de kilometri.
Profil față de piață: BMW i4 vs Polestar 2
BMW i4eDrive40
Polestar 2Long Range Single Motor
BMW i4 sau Polestar 2 — cine câștigă unde
Polestar 2 conduce 6 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmPolestar 2 +46 km
- Baterie kWhPolestar 2 +0,7 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmPolestar 2 −0,6 kWh/100 km
- Putere CPBMW i4 +41 CP
- 0–100 km/h ↓ sBMW i4 −0,5 s
- Viteză maximă km/hPolestar 2 +15 km/h
- Încărcare DC kWFără diferență
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minPolestar 2 −2 min
- Greutate ↓ kgPolestar 2 −116 kg
- Portbagaj lBMW i4 +65 l
Date tehnice: BMW i4 vs Polestar 2
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BMW i4eDrive40 | Polestar 2Long Range Single Motor | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 613 km | 659 km | Polestar +46 km |
| Baterie | 81,3 kWh | 82 kWh | Polestar +0,7 kWh |
| Consum ↓ | 15,4 kWh/100 km | 14,8 kWh/100 km | Polestar −0,6 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 205 kW | 205 kW | Fără diferență |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 30 min | 28 min | Polestar −2 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 14,3 km/min | 16,5 km/min | Polestar +2,2 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 340 CP | 299 CP | BMW +41 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 5,7 s | 6,2 s | BMW −0,5 s |
| Viteză maximă | 190 km/h | 205 km/h | Polestar +15 km/h |
| Tracțiune | RWD | RWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2050 kg | 1934 kg | Polestar −116 kg |
| Portbagaj | 470 l | 405 l | BMW +65 l |
| Lungime | 4783 mm | 4606 mm | BMW +177 mm |
| Lățime | 1852 mm | 1859 mm | Polestar +7 mm |
| Înălțime | 1448 mm | 1479 mm | Polestar +31 mm |
| Ampatament | 2856 mm | 2735 mm | BMW +121 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BMW i4
Polestar 2
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Alte comparații în această clasă: Sedan, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BMW i4 sau Polestar 2?
Polestar 2 merge mai departe: 659 km WLTP față de cei 613 km ai modelului BMW i4. Aceasta este o diferență de 46 km.
Care are portbagajul mai mare?
BMW i4 are capacitate mai mare: 470 l față de 405 l în Polestar 2. Diferența este de 65 l.
Care se încarcă mai repede?
BMW i4 acceptă până la 205 kW DC, Polestar 2 până la 205 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 30 și 28 min.
Care este mai ieftin de utilizat?
Polestar 2 consumă mai puțină electricitate: 14,8 kWh/100 km față de 15,4 kWh/100 km în BMW i4. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 90 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.


