Audi A2 e-tron vs Leapmotor B05
Audi A2 e-tron conduce 6 la 3
Cele mai mari diferențe: Autonomie WLTP — Audi A2 e-tron 646 km, Leapmotor B05 482 km · Baterie — Audi A2 e-tron 79 kWh, Leapmotor B05 67,1 kWh · Portbagaj — Audi A2 e-tron 396 l, Leapmotor B05 345 l.
Audi A2 e-tron
Audi A2 e-tron este un hatchback electric din segmentul C, disponibil în patru configurații de propulsie, cu o autonomie WLTP de până la 646 km.
Leapmotor B05
Leapmotor B05 este un hatchback din segmentul C, în anul model 2026 în două variante de 218 CP: autonomie WLTP între 401 și 482 km.
Profil față de piață: Audi A2 e-tron vs Leapmotor B05
Audi A2 e-tron170 kW
Leapmotor B05Design 67 kWh
Audi A2 e-tron sau Leapmotor B05 — cine câștigă unde
Audi A2 e-tron conduce 6 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmAudi A2 e-tron +164 km
- Baterie kWhAudi A2 e-tron +11,9 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmAudi A2 e-tron −2 kWh/100 km
- Putere CPAudi A2 e-tron +13 CP
- 0–100 km/h ↓ sLeapmotor B05 −0,3 s
- Viteză maximă km/hLeapmotor B05 +10 km/h
- Încărcare DC kWAudi A2 e-tron +15 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgLeapmotor B05 −73 kg
- Portbagaj lAudi A2 e-tron +51 l
Date tehnice: Audi A2 e-tron vs Leapmotor B05
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Audi A2 e-tron170 kW | Leapmotor B05Design 67 kWh | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 646 km | 482 km | Audi +164 km |
| Baterie | 79 kWh | 67,1 kWh | Audi +11,9 kWh |
| Consum ↓ | 13,9 kWh/100 km | 15,9 kWh/100 km | Audi −2 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 183 kW | 168 kW | Audi +15 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 29 min 10–80% | 17 min 30–80% | 12 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 15,6 km/min | 14,2 km/min | Audi +1,4 km/min |
| Tensiune | — | — | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 231 CP | 218 CP | Audi +13 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 7 s | 6,7 s | Leapmotor −0,3 s |
| Viteză maximă | 160 km/h | 170 km/h | Leapmotor +10 km/h |
| Tracțiune | RWD | RWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1910 kg | 1837 kg | Leapmotor −73 kg |
| Portbagaj | 396 l | 345 l | Audi +51 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | — | 4430 mm | — |
| Lățime | — | 1880 mm | — |
| Înălțime | — | 1520 mm | — |
| Ampatament | — | 2735 mm | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Audi A2 e-tron
Leapmotor B05
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Audi A2 e-tron
Leapmotor B05
Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Audi A2 e-tron sau Leapmotor B05?
Audi A2 e-tron merge mai departe: 646 km WLTP față de cei 482 km ai modelului Leapmotor B05. Aceasta este o diferență de 164 km.
Care are portbagajul mai mare?
Audi A2 e-tron are capacitate mai mare: 396 l față de 345 l în Leapmotor B05. Diferența este de 51 l.
Care se încarcă mai repede?
Audi A2 e-tron acceptă până la 183 kW DC, Leapmotor B05 până la 168 kW.
Care este mai ieftin de utilizat?
Audi A2 e-tron consumă mai puțină electricitate: 13,9 kWh/100 km față de 15,9 kWh/100 km în Leapmotor B05. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 300 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




