VinFast VF 6 vs Zeekr X
Zeekr X προηγείται 7-2
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — VinFast VF 6 177 PS, Zeekr X 496 PS · 0–100 km/h — VinFast VF 6 9,12 s, Zeekr X 3,7 s · Φόρτιση AC — VinFast VF 6 7,2 kW, Zeekr X 11 kW.
VinFast VF 6
Το VinFast VF 6 είναι ένα συμπαγές SUV της κατηγορίας Β, το οποίο προσφέρει εκδόσεις με ισχύ από 177 έως 204 ίππων και κίνηση στους μπροστινούς τροχούς.
Zeekr X
Το Zeekr X είναι SUV του τμήματος B σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 330 έως 415 km, ισχύς από 272 έως 496 PS.
Προφίλ έναντι της αγοράς: VinFast VF 6 vs Zeekr X
VinFast VF 6Eco
Zeekr XPrivilege AWD
VinFast VF 6 ή Zeekr X — ποιος κερδίζει πού
Zeekr X προηγείται 7-2
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmZeekr X +5 km
- Μπαταρία kWhZeekr X +9,4 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmVinFast VF 6 −2,3 kWh/100 km
- Ισχύς PSZeekr X +319 PS
- 0–100 km/h ↓ sZeekr X −5,4 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΧωρίς δεδομένα
- Γρήγορη φόρτιση DC kWZeekr X +50 kW
- Φόρτιση AC kWZeekr X +3,8 kW
- Βάρος ↓ kgZeekr X −10 kg
- Χώρος αποσκευών lVinFast VF 6 +19 l
Τεχνικά δεδομένα: VinFast VF 6 vs Zeekr X
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | VinFast VF 6Eco | Zeekr XPrivilege AWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 410 km | 415 km | Zeekr +5 km |
| Μπαταρία | 59,6 kWh | 69 kWh | Zeekr +9,4 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 14,5 kWh/100 km | 16,8 kWh/100 km | VinFast −2,3 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 100 kW | 150 kW | Zeekr +50 kW |
| Φόρτιση AC | 7,2 kW | 11 kW | Zeekr +3,8 kW |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 25 min 10–70% | 30 min 10–80% | 5 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 9,8 km/min | 9,7 km/min | VinFast +0,1 km/min |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 177 PS | 496 PS | Zeekr +319 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 9,12 s | 3,7 s | Zeekr −5,4 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | — | 190 km/h | — |
| Κίνηση | FWD | AWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1970 kg | 1960 kg | Zeekr −10 kg |
| Χώρος αποσκευών | 423 l | 404 l | VinFast +19 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Zeekr |
| Μήκος | 4238 mm | 4432 mm | Zeekr +194 mm |
| Πλάτος | 1820 mm | 1836 mm | Zeekr +16 mm |
| Ύψος | 1594 mm | 1566 mm | VinFast +28 mm |
| Μεταξόνιο | 2730 mm | 2750 mm | Zeekr +20 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
VinFast VF 6
Zeekr X
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
VinFast VF 6
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία B
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του VinFast VF 6 και του Zeekr X;
Το VinFast VF 6 έχει FWD και 177 PS. Το Zeekr X έχει AWD και 496 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Zeekr X — η μπαταρία των 69 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το VinFast VF 6, με 59,6 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το VinFast VF 6 ή το Zeekr X;
Το Zeekr X είναι ισχυρότερο: 496 PS έναντι των 177 PS του VinFast VF 6. Η διαφορά είναι 319 PS.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το VinFast VF 6 δέχεται έως 100 kW DC, το Zeekr X έως 150 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.





