Lancia Gamma vs Omoda E5
Lancia Gamma προηγείται 6-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — Lancia Gamma 560 l, Omoda E5 300 l · Αυτονομία WLTP — Lancia Gamma 741 km, Omoda E5 430 km · Μπαταρία — Lancia Gamma 97,2 kWh, Omoda E5 61 kWh.
Lancia Gamma
Το Lancia Gamma είναι ένα ηλεκτρικό crossover της κατηγορίας C, διαθέσιμο σε τρεις εκδόσεις: με αυτονομία WLTP από 543 έως 741 χιλιόμετρα, ισχύ από 230 έως 350 ίππους και δυνατότητα φόρτισης DC στα 160 kW.
Omoda E5
Το Omoda E5 είναι ένα SUV της κατηγορίας C, εξοπλισμένο με κίνηση στους μπροστινούς τροχούς και μια μπαταρία χωρητικότητας 61 kWh.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Lancia Gamma vs Omoda E5
Lancia GammaLong Range
Omoda E5E5
Lancia Gamma ή Omoda E5 — ποιος κερδίζει πού
Lancia Gamma προηγείται 6-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmLancia Gamma +311 km
- Μπαταρία kWhLancia Gamma +36,2 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmOmoda E5 −0,7 kWh/100 km
- Ισχύς PSLancia Gamma +34 PS
- 0–100 km/h ↓ sOmoda E5 −0,2 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hLancia Gamma +19 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWLancia Gamma +30 kW
- Φόρτιση AC kWOmoda E5 +4 kW
- Βάρος ↓ kgOmoda E5 −425 kg
- Χώρος αποσκευών lLancia Gamma +260 l
Τεχνικά δεδομένα: Lancia Gamma vs Omoda E5
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Lancia GammaLong Range | Omoda E5E5 | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 741 km | 430 km | Lancia +311 km |
| Μπαταρία | 97,2 kWh | 61 kWh | Lancia +36,2 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 16,2 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Omoda −0,7 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 160 kW | 130 kW | Lancia +30 kW |
| Φόρτιση AC | 7 kW | 11 kW | Omoda +4 kW |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 27 min 20–80% | 28 min 30–80% | 1 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 16,5 km/min | 7,7 km/min | Lancia +8,8 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 245 PS | 211 PS | Lancia +34 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 7,6 s | Omoda −0,2 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 190 km/h | 171 km/h | Lancia +19 km/h |
| Κίνηση | FWD | FWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2135 kg | 1710 kg | Omoda −425 kg |
| Χώρος αποσκευών | 560 l | 300 l | Lancia +260 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4672 mm | 4424 mm | Lancia +248 mm |
| Πλάτος | 1898 mm | 1830 mm | Lancia +68 mm |
| Ύψος | 1664 mm | 1588 mm | Lancia +76 mm |
| Μεταξόνιο | 2791 mm | 2630 mm | Lancia +161 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Lancia Gamma
Omoda E5
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Lancia Gamma
Omoda E5
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Crossover / SUV, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Lancia Gamma ή το Omoda E5;
Το Lancia Gamma πάει πιο μακριά: 741 km WLTP έναντι των 430 km του Omoda E5. Η διαφορά είναι 311 km.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Lancia Gamma χωράει περισσότερο: 560 l έναντι των 300 l στο Omoda E5. Η διαφορά είναι 260 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Lancia Gamma δέχεται έως 160 kW DC, το Omoda E5 έως 130 kW.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Omoda E5 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 15,5 kWh/100 km έναντι των 16,2 kWh/100 km στο Lancia Gamma. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 105 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




