Jeep Compass vs Lancia Gamma
Lancia Gamma προηγείται 8-1
Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — Jeep Compass 11 kW, Lancia Gamma 7 kW · Αυτονομία WLTP — Jeep Compass 674 km, Lancia Gamma 741 km · Κατανάλωση — Jeep Compass 17,8 kWh/100 km, Lancia Gamma 16,2 kWh/100 km.
Jeep Compass
Το Jeep Compass είναι SUV του τμήματος C σε τρεις ηλεκτρικές παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 500 έως 674 km, ισχύς από 213 έως 375 PS.
Lancia Gamma
Το Lancia Gamma είναι ένα ηλεκτρικό crossover της κατηγορίας C, διαθέσιμο σε τρεις εκδόσεις: με αυτονομία WLTP από 543 έως 741 χιλιόμετρα, ισχύ από 230 έως 350 ίππους και δυνατότητα φόρτισης DC στα 160 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Jeep Compass vs Lancia Gamma
Jeep CompassLong Range FWD (96,3 kWh)
Lancia GammaLong Range
Jeep Compass ή Lancia Gamma — ποιος κερδίζει πού
Lancia Gamma προηγείται 8-1
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmLancia Gamma +67 km
- Μπαταρία kWhLancia Gamma +0,9 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmLancia Gamma −1,6 kWh/100 km
- Ισχύς PSLancia Gamma +14 PS
- 0–100 km/h ↓ sLancia Gamma −0,5 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hLancia Gamma +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWΚαμία διαφορά
- Φόρτιση AC kWJeep Compass +4 kW
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΚαμία διαφορά
- Βάρος ↓ kgLancia Gamma −25 kg
- Χώρος αποσκευών lLancia Gamma +10 l
Τεχνικά δεδομένα: Jeep Compass vs Lancia Gamma
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Jeep CompassLong Range FWD (96,3 kWh) | Lancia GammaLong Range | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 674 km | 741 km | Lancia +67 km |
| Μπαταρία | 96,3 kWh | 97,2 kWh | Lancia +0,9 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 17,8 kWh/100 km | 16,2 kWh/100 km | Lancia −1,6 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 160 kW | 160 kW | Καμία διαφορά |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 7 kW | Jeep +4 kW |
| Χρόνος φόρτισης 20–80% ↓ | 27 min | 27 min | Καμία διαφορά |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 15 km/min | 16,5 km/min | Lancia +1,5 km/min |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 231 PS | 245 PS | Lancia +14 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 8,3 s | 7,8 s | Lancia −0,5 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h | 190 km/h | Lancia +10 km/h |
| Κίνηση | FWD | FWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2160 kg | 2135 kg | Lancia −25 kg |
| Χώρος αποσκευών | 550 l | 560 l | Lancia +10 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Lancia |
| Μήκος | 4548 mm | 4672 mm | Lancia +124 mm |
| Πλάτος | 1936 mm | 1898 mm | Jeep +38 mm |
| Ύψος | 1657 mm | 1664 mm | Lancia +7 mm |
| Μεταξόνιο | 2795 mm | 2791 mm | Jeep +4 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Jeep Compass
Lancia Gamma
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Jeep Compass
Lancia Gamma
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV / Crossover, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Jeep Compass ή το Lancia Gamma;
Το Lancia Gamma πάει πιο μακριά: 741 km WLTP έναντι των 674 km του Jeep Compass. Η διαφορά είναι 67 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Lancia Gamma — η μπαταρία των 97,2 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Jeep Compass, με 96,3 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Jeep Compass δέχεται έως 160 kW DC, το Lancia Gamma έως 160 kW. Η φόρτιση από το 20% στο 80% διαρκεί 27 και 27 λεπτά αντίστοιχα.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Lancia Gamma καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 16,2 kWh/100 km έναντι των 17,8 kWh/100 km στο Jeep Compass. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 240 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



