Hyundai Staria Electric vs Maxus MIFA 7
Maxus MIFA 7 προηγείται 5-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — Hyundai Staria Electric 831 l, Maxus MIFA 7 280 l · Γρήγορη φόρτιση DC — Hyundai Staria Electric 256 kW, Maxus MIFA 7 120 kW · Κατανάλωση — Hyundai Staria Electric 21,8 kWh/100 km, Maxus MIFA 7 18,8 kWh/100 km.
Hyundai Staria Electric
Το Hyundai Staria Electric είναι ένα ηλεκτρικό βαν της κατηγορίας D, με αυτονομία 430 χιλιομέτρων και δυνατότητα γρήγορης φόρτισης DC ισχύος 256 kW.
Maxus MIFA 7
Ένα ηλεκτρικό βαν της κατηγορίας D που προσφέρει δύο επιλογές χωρητικότητας μπαταρίας, με την ίδια ισχύ για τη μονάδα κίνησης.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Hyundai Staria Electric vs Maxus MIFA 7
Hyundai Staria Electric84 kWh
Maxus MIFA 790 kWh
Hyundai Staria Electric ή Maxus MIFA 7 — ποιος κερδίζει πού
Maxus MIFA 7 προηγείται 5-3
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmMaxus MIFA 7 +50 km
- Μπαταρία kWhMaxus MIFA 7 +6 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmMaxus MIFA 7 −3 kWh/100 km
- Ισχύς PSMaxus MIFA 7 +27 PS
- 0–100 km/h ↓ sΧωρίς δεδομένα
- Μέγιστη ταχύτητα km/hHyundai Staria Electric +4 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWHyundai Staria Electric +136 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Βάρος ↓ kgMaxus MIFA 7 −286 kg
- Χώρος αποσκευών lHyundai Staria Electric +551 l
Τεχνικά δεδομένα: Hyundai Staria Electric vs Maxus MIFA 7
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Hyundai Staria Electric84 kWh | Maxus MIFA 790 kWh | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 430 km | 480 km | Maxus +50 km |
| Μπαταρία | 84 kWh | 90 kWh | Maxus +6 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 21,8 kWh/100 km | 18,8 kWh/100 km | Maxus −3 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 256 kW | 120 kW | Hyundai +136 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 20 min 10–80% | 40 min 5–80% | 20 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 15,1 km/min | 9 km/min | Hyundai +6,1 km/min |
| Τάση | 800 V | — | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 218 PS | 245 PS | Maxus +27 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 9,5 s | — | — |
| Μέγιστη ταχύτητα | 184 km/h | 180 km/h | Hyundai +4 km/h |
| Κίνηση | FWD | FWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2525 kg | 2239 kg | Maxus −286 kg |
| Χώρος αποσκευών | 831 l | 280 l | Hyundai +551 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 5253 mm | 4907 mm | Hyundai +346 mm |
| Πλάτος | 1997 mm | 1885 mm | Hyundai +112 mm |
| Ύψος | 1990 mm | 1756 mm | Hyundai +234 mm |
| Μεταξόνιο | 3273 mm | 2975 mm | Hyundai +298 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Hyundai Staria Electric
Maxus MIFA 7
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Hyundai Staria Electric
Maxus MIFA 7
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Βαν, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Hyundai Staria Electric ή το Maxus MIFA 7;
Το Maxus MIFA 7 πάει πιο μακριά: 480 km WLTP έναντι των 430 km του Hyundai Staria Electric. Η διαφορά είναι 50 km.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Hyundai Staria Electric χωράει περισσότερο: 831 l έναντι των 280 l στο Maxus MIFA 7. Η διαφορά είναι 551 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Hyundai Staria Electric δέχεται έως 256 kW DC, το Maxus MIFA 7 έως 120 kW.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Maxus MIFA 7 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 18,8 kWh/100 km έναντι των 21,8 kWh/100 km στο Hyundai Staria Electric. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 450 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.


