Genesis G80 Electrified vs Nio ET7
Nio ET7 προηγείται 6-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Genesis G80 Electrified 370 PS, Nio ET7 653 PS · Χρόνος φόρτισης 10–80% — Genesis G80 Electrified 25 min, Nio ET7 40 min · Γρήγορη φόρτιση DC — Genesis G80 Electrified 187 kW, Nio ET7 125 kW.
Genesis G80 Electrified
Το Genesis G80 Electrified είναι σεντάν της κατηγορίας E: στο έτος μοντέλου 2026 μπαταρία 94,5 kWh, αυτονομία WLTP 570 km και ισχύς 370 PS με τετρακίνηση AWD.
Nio ET7
Το Nio ET7 είναι ένα ηλεκτρικό σεντάν της κατηγορίας Ε, εξοπλισμένο με τετρακίνηση και ιπποδύναμη 653 ίππων, με αυτονομία WLTP που φτάνει τα 580 χιλιόμετρα.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Genesis G80 Electrified vs Nio ET7
Genesis G80 ElectrifiedAWD 94.5 kWh
Nio ET7100 kWh
Genesis G80 Electrified ή Nio ET7 — ποιος κερδίζει πού
Nio ET7 προηγείται 6-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmNio ET7 +10 km
- Μπαταρία kWhNio ET7 +5,5 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmGenesis G80 Electrified −0,9 kWh/100 km
- Ισχύς PSNio ET7 +283 PS
- 0–100 km/h ↓ sNio ET7 −1,3 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hGenesis G80 Electrified +25 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWGenesis G80 Electrified +62 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minGenesis G80 Electrified −15 min
- Βάρος ↓ kgNio ET7 −31 kg
- Χώρος αποσκευών lNio ET7 +29 l
Τεχνικά δεδομένα: Genesis G80 Electrified vs Nio ET7
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Genesis G80 ElectrifiedAWD 94.5 kWh | Nio ET7100 kWh | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 570 km | 580 km | Nio +10 km |
| Μπαταρία | 94,5 kWh | 100 kWh | Nio +5,5 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 18,1 kWh/100 km | 19 kWh/100 km | Genesis −0,9 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 187 kW | 125 kW | Genesis +62 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 25 min | 40 min | Genesis −15 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 16 km/min | 10,2 km/min | Genesis +5,8 km/min |
| Τάση | 800 V | 400 V | Genesis +400 V |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 370 PS | 653 PS | Nio +283 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 5,1 s | 3,8 s | Nio −1,3 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 225 km/h | 200 km/h | Genesis +25 km/h |
| Κίνηση | AWD | AWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2410 kg | 2379 kg | Nio −31 kg |
| Χώρος αποσκευών | 334 l | 363 l | Nio +29 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Όχι | μόνο Genesis |
| Μήκος | 5135 mm | 5101 mm | Genesis +34 mm |
| Πλάτος | — | 1987 mm | — |
| Ύψος | 1480 mm | 1505 mm | Nio +25 mm |
| Μεταξόνιο | 3140 mm | 3060 mm | Genesis +80 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Genesis G80 Electrified
Nio ET7
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Genesis G80 Electrified
Nio ET7
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Σεντάν, κατηγορία E
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Genesis G80 Electrified — η μπαταρία των 94,5 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Nio ET7, με 100 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Genesis G80 Electrified ή το Nio ET7;
Το Nio ET7 είναι ισχυρότερο: 653 PS έναντι των 370 PS του Genesis G80 Electrified. Η διαφορά είναι 283 PS.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Genesis G80 Electrified δέχεται έως 187 kW DC, το Nio ET7 έως 125 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 25 και 40 λεπτά αντίστοιχα.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Genesis G80 Electrified καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 18,1 kWh/100 km έναντι των 19 kWh/100 km στο Nio ET7. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 135 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



