Ford Mustang Mach-E vs Genesis GV60
Ford Mustang Mach-E προηγείται 5-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — Ford Mustang Mach-E 150 kW, Genesis GV60 240 kW · 0–100 km/h — Ford Mustang Mach-E 6,1 s, Genesis GV60 7,8 s · Ισχύς — Ford Mustang Mach-E 276 PS, Genesis GV60 229 PS.
Ford Mustang Mach-E
Το Ford Mustang Mach-E είναι SUV του τμήματος D, στο έτος μοντέλου 2026 σε τέσσερις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 470 έως 615 km, ισχύς από 268 έως 487 PS.
Genesis GV60
Το Genesis GV60 είναι ένα crossover αυτοκίνητο της κατηγορίας D, το οποίο προσφέρει κίνηση σε έναν ή δύο άξονες και ιπποδύναμη από 229 έως 490 ίππους.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Ford Mustang Mach-E vs Genesis GV60
Ford Mustang Mach-EExtended Range RWD · έτος μοντέλου 2026
Genesis GV60Premium RWD
Ford Mustang Mach-E ή Genesis GV60 — ποιος κερδίζει πού
Ford Mustang Mach-E προηγείται 5-3
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmFord Mustang Mach-E +54 km
- Μπαταρία kWhFord Mustang Mach-E +4 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmFord Mustang Mach-E −2,4 kWh/100 km
- Ισχύς PSFord Mustang Mach-E +47 PS
- 0–100 km/h ↓ sFord Mustang Mach-E −1,7 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hGenesis GV60 +5 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWGenesis GV60 +90 kW
- Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgGenesis GV60 −36 kg
- Χώρος αποσκευών lΧωρίς δεδομένα
Τεχνικά δεδομένα: Ford Mustang Mach-E vs Genesis GV60
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Ford Mustang Mach-EExtended Range RWD · έτος μοντέλου 2026 | Genesis GV60Premium RWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 615 km | 561 km | Ford +54 km |
| Μπαταρία | 88 kWh | 84 kWh | Ford +4 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 14,3 kWh/100 km | 16,7 kWh/100 km | Ford −2,4 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 150 kW | 240 kW | Genesis +90 kW |
| Φόρτιση AC | — | 11 kW | — |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | — | 18 min | — |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | — | 21,8 km/min | — |
| Τάση | — | 800 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 276 PS | 229 PS | Ford +47 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 6,1 s | 7,8 s | Ford −1,7 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h | 185 km/h | Genesis +5 km/h |
| Κίνηση | RWD | RWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2086 kg | 2050 kg | Genesis −36 kg |
| Χώρος αποσκευών | — | 432 l | — |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Genesis |
| Μήκος | — | 4515 mm | — |
| Πλάτος | — | 1890 mm | — |
| Ύψος | — | 1580 mm | — |
| Μεταξόνιο | — | 2900 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Ford Mustang Mach-E
Genesis GV60
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Ford Mustang Mach-E
Genesis GV60
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV / Crossover, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Ford Mustang Mach-E ή το Genesis GV60;
Το Ford Mustang Mach-E πάει πιο μακριά: 615 km WLTP έναντι των 561 km του Genesis GV60. Η διαφορά είναι 54 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Genesis GV60 — η μπαταρία των 84 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Ford Mustang Mach-E, με 88 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Ford Mustang Mach-E δέχεται έως 150 kW DC, το Genesis GV60 έως 240 kW.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Ford Mustang Mach-E καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 14,3 kWh/100 km έναντι των 16,7 kWh/100 km στο Genesis GV60. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 360 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



