Ford e-Tourneo Custom vs Mercedes VLE
Mercedes VLE προηγείται 8-2
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — Ford e-Tourneo Custom 125 kW, Mercedes VLE 300 kW · Αυτονομία WLTP — Ford e-Tourneo Custom 353 km, Mercedes VLE 709 km · Φόρτιση AC — Ford e-Tourneo Custom 11 kW, Mercedes VLE 22 kW.
Ford e-Tourneo Custom
Το Ford e-Tourneo Custom είναι επιβατικό van του τμήματος D, στο έτος μοντέλου 2027 σε τέσσερις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 312 έως 353 km, ισχύς 218 ή 286 PS.
Mercedes VLE
Το Mercedes VLE είναι επιβατικό van του τμήματος D, στο έτος μοντέλου 2026 σε δύο παραλλαγές με μπαταρία 115 kWh: VLE 300 με αυτονομία WLTP 709 km και VLE 400 4MATIC ισχύος 422 PS.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Ford e-Tourneo Custom vs Mercedes VLE
Ford e-Tourneo Custom160 kW RWD
Mercedes VLEVLE 300
Ford e-Tourneo Custom ή Mercedes VLE — ποιος κερδίζει πού
Mercedes VLE προηγείται 8-2
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmMercedes VLE +356 km
- Μπαταρία kWhMercedes VLE +44 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmMercedes VLE −5,5 kWh/100 km
- Ισχύς PSMercedes VLE +58 PS
- 0–100 km/h ↓ sΧωρίς δεδομένα
- Μέγιστη ταχύτητα km/hMercedes VLE +50 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWMercedes VLE +175 kW
- Φόρτιση AC kWMercedes VLE +11 kW
- Χρόνος φόρτισης ↓ minMercedes VLE −4 min
- Βάρος ↓ kgFord e-Tourneo Custom −379 kg
- Χώρος αποσκευών lFord e-Tourneo Custom +357 l
Τεχνικά δεδομένα: Ford e-Tourneo Custom vs Mercedes VLE
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Ford e-Tourneo Custom160 kW RWD | Mercedes VLEVLE 300 | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 353 km | 709 km | Mercedes +356 km |
| Μπαταρία | 71 kWh | 115 kWh | Mercedes +44 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 24 kWh/100 km | 18,5 kWh/100 km | Mercedes −5,5 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 125 kW | 300 kW | Mercedes +175 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 22 kW | Mercedes +11 kW |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 29 min | 25 min | Mercedes −4 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 8,5 km/min | 19,9 km/min | Mercedes +11,4 km/min |
| Τάση | 400 V | 800 V | Mercedes +400 V |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 218 PS | 276 PS | Mercedes +58 PS |
| 0–100 km/h ↓ | — | 8,9 s | — |
| Μέγιστη ταχύτητα | 130 km/h | 180 km/h | Mercedes +50 km/h |
| Κίνηση | RWD | FWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2408 kg | 2787 kg | Ford −379 kg |
| Χώρος αποσκευών | 1152 l | 795 l | Ford +357 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Όχι | μόνο Ford |
| Μήκος | 5050 mm | 5309 mm | Mercedes +259 mm |
| Πλάτος | 2032 mm | 1999 mm | Ford +33 mm |
| Ύψος | 2040 mm | 1943 mm | Ford +97 mm |
| Μεταξόνιο | 3100 mm | 3342 mm | Mercedes +242 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Ford e-Tourneo Custom
Mercedes VLE
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Ford e-Tourneo Custom
Mercedes VLE
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Βαν, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Ford e-Tourneo Custom ή το Mercedes VLE;
Το Mercedes VLE πάει πιο μακριά: 709 km WLTP έναντι των 353 km του Ford e-Tourneo Custom. Η διαφορά είναι 356 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Ford e-Tourneo Custom και του Mercedes VLE;
Το Ford e-Tourneo Custom έχει RWD και 218 PS. Το Mercedes VLE έχει FWD και 276 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Ford e-Tourneo Custom — η μπαταρία των 71 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Mercedes VLE, με 115 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Ford e-Tourneo Custom χωράει περισσότερο: 1152 l έναντι των 795 l στο Mercedes VLE. Η διαφορά είναι 357 l.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.


