Cupra Tavascan vs Škoda Enyaq Coupé
Škoda Enyaq Coupé προηγείται 6-1
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — Cupra Tavascan 135 kW, Škoda Enyaq Coupé 165 kW · Κατανάλωση — Cupra Tavascan 15,9 kWh/100 km, Škoda Enyaq Coupé 14,9 kWh/100 km · Αυτονομία WLTP — Cupra Tavascan 553 km, Škoda Enyaq Coupé 590 km.
Cupra Tavascan
Το Cupra Tavascan είναι ένα ηλεκτρικό coupé της κατηγορίας D που προσφέρει τρεις επιλογές κίνησης με διαφορετική ισχύ και αυτονομία, από 190 ίππους έως 340 ίππους.
Škoda Enyaq Coupé
Το Škoda Enyaq Coupé είναι ένα ηλεκτρικό κουπέ της κατηγορίας D με κίνηση στους πίσω τροχούς (RWD) ή σε όλους τους τροχούς (AWD): διαθέτει ισχύ από 190 έως 340 ίππους, αυτονομία έως και 590 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 165 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Cupra Tavascan vs Škoda Enyaq Coupé
Cupra TavascanEndurance
Škoda Enyaq Coupé85
Cupra Tavascan ή Škoda Enyaq Coupé — ποιος κερδίζει πού
Škoda Enyaq Coupé προηγείται 6-1
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmŠkoda Enyaq Coupé +37 km
- Μπαταρία kWhΚαμία διαφορά
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmŠkoda Enyaq Coupé −1 kWh/100 km
- Ισχύς PSΚαμία διαφορά
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Enyaq Coupé −0,2 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΚαμία διαφορά
- Γρήγορη φόρτιση DC kWŠkoda Enyaq Coupé +30 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minCupra Tavascan −1 min
- Βάρος ↓ kgŠkoda Enyaq Coupé −33 kg
- Χώρος αποσκευών lŠkoda Enyaq Coupé +30 l
Τεχνικά δεδομένα: Cupra Tavascan vs Škoda Enyaq Coupé
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Cupra TavascanEndurance | Škoda Enyaq Coupé85 | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 553 km | 590 km | Škoda +37 km |
| Μπαταρία | 77 kWh | 77 kWh | Καμία διαφορά |
| Κατανάλωση ↓ | 15,9 kWh/100 km | 14,9 kWh/100 km | Škoda −1 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 135 kW | 165 kW | Škoda +30 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 28 min | 29 min | Cupra −1 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 13,8 km/min | 14,2 km/min | Škoda +0,4 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 286 PS | 286 PS | Καμία διαφορά |
| 0–100 km/h ↓ | 6,8 s | 6,6 s | Škoda −0,2 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h | 180 km/h | Καμία διαφορά |
| Κίνηση | RWD | RWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2103 kg | 2070 kg | Škoda −33 kg |
| Χώρος αποσκευών | 540 l | 570 l | Škoda +30 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Škoda |
| Μήκος | 4644 mm | 4658 mm | Škoda +14 mm |
| Πλάτος | 1861 mm | 1879 mm | Škoda +18 mm |
| Ύψος | 1597 mm | 1623 mm | Škoda +26 mm |
| Μεταξόνιο | 2766 mm | 2766 mm | Καμία διαφορά |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Cupra Tavascan
Škoda Enyaq Coupé
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Cupra Tavascan
Škoda Enyaq Coupé
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Cupra Tavascan ή το Škoda Enyaq Coupé;
Το Škoda Enyaq Coupé πάει πιο μακριά: 590 km WLTP έναντι των 553 km του Cupra Tavascan. Η διαφορά είναι 37 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Škoda Enyaq Coupé — η μπαταρία των 77 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Cupra Tavascan, με 77 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Cupra Tavascan δέχεται έως 135 kW DC, το Škoda Enyaq Coupé έως 165 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 28 και 29 λεπτά αντίστοιχα.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Škoda Enyaq Coupé καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 14,9 kWh/100 km έναντι των 15,9 kWh/100 km στο Cupra Tavascan. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 150 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.