Cupra Born vs Kia EV4
Cupra Born προηγείται 7-2
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Cupra Born 326 PS, Kia EV4 204 PS · Γρήγορη φόρτιση DC — Cupra Born 183 kW, Kia EV4 128 kW · 0–100 km/h — Cupra Born 5,6 s, Kia EV4 7,7 s.
Cupra Born
Το Cupra Born είναι hatchback του τμήματος C, στο έτος μοντέλου 2026 σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 484 έως 630 km, ισχύς από 190 έως 326 PS.
Kia EV4
Το Kia EV4 είναι ένα ηλεκτρικό χάτσμπακ της κατηγορίας C, το οποίο προσφέρει τέσσερις διαφορετικές εκδόσεις κίνησης με διάφορες αυτονομίες και επιδόσεις.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Cupra Born vs Kia EV4
Cupra BornVZ 79 kWh · έτος μοντέλου 2026
Kia EV481.4 kWh FWD
Cupra Born ή Kia EV4 — ποιος κερδίζει πού
Cupra Born προηγείται 7-2
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmCupra Born +5 km
- Μπαταρία kWhKia EV4 +2,4 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmCupra Born −2,1 kWh/100 km
- Ισχύς PSCupra Born +122 PS
- 0–100 km/h ↓ sCupra Born −2,1 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hCupra Born +30 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWCupra Born +55 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minCupra Born −2 min
- Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
- Χώρος αποσκευών lKia EV4 +50 l
Τεχνικά δεδομένα: Cupra Born vs Kia EV4
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Cupra BornVZ 79 kWh · έτος μοντέλου 2026 | Kia EV481.4 kWh FWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 630 km | 625 km | Cupra +5 km |
| Μπαταρία | 79 kWh | 81,4 kWh | Kia +2,4 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 12,5 kWh/100 km | 14,6 kWh/100 km | Cupra −2,1 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 183 kW | 128 kW | Cupra +55 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 29 min | 31 min | Cupra −2 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 15,2 km/min | 14,1 km/min | Cupra +1,1 km/min |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 326 PS | 204 PS | Cupra +122 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 5,6 s | 7,7 s | Cupra −2,1 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 200 km/h | 170 km/h | Cupra +30 km/h |
| Κίνηση | RWD | FWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | — | 1821 kg | — |
| Χώρος αποσκευών | 385 l | 435 l | Kia +50 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Kia |
| Μήκος | — | 4430 mm | — |
| Πλάτος | — | 1860 mm | — |
| Ύψος | — | 1485 mm | — |
| Μεταξόνιο | — | 2820 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Cupra Born
Kia EV4
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Cupra Born
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Γιατί το Kia EV4 έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Cupra Born;
Το Kia EV4 διαθέτει 81,4 kWh και καλύπτει 625 km, ενώ το Cupra Born με την μπαταρία των 79 kWh κάνει 630 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 14,6 έναντι 12,5 kWh/100 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Cupra Born και του Kia EV4;
Το Cupra Born έχει RWD και 326 PS. Το Kia EV4 έχει FWD και 204 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Kia EV4 — η μπαταρία των 81,4 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Cupra Born, με 79 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Cupra Born ή το Kia EV4;
Το Cupra Born είναι ισχυρότερο: 326 PS έναντι των 204 PS του Kia EV4. Η διαφορά είναι 122 PS.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



