BMW iX2 vs Lancia Gamma

Lancia Gamma προηγείται 7-3

Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — BMW iX2 11 kW, Lancia Gamma 7 kW · Μπαταρία — BMW iX2 65,2 kWh, Lancia Gamma 97,2 kWh · Αυτονομία WLTP — BMW iX2 512 km, Lancia Gamma 741 km.

BMW iX2

Το BMW iX2 είναι crossover του τμήματος C σε δύο παραλλαγές: eDrive20 με αυτονομία WLTP 512 km και xDrive30 ισχύος 306 PS.

Lancia Gamma

Το Lancia Gamma είναι ένα ηλεκτρικό crossover της κατηγορίας C, διαθέσιμο σε τρεις εκδόσεις: με αυτονομία WLTP από 543 έως 741 χιλιόμετρα, ισχύ από 230 έως 350 ίππους και δυνατότητα φόρτισης DC στα 160 kW.

Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX2 vs Lancia Gamma

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

BMW iX2 ή Lancia Gamma — ποιος κερδίζει πού

Lancia Gamma προηγείται 7-3

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmLancia Gamma +229 km
    BMW iX2
    512
    Lancia Gamma
    741
  • Μπαταρία kWhLancia Gamma +32 kWh
    BMW iX2
    65,2
    Lancia Gamma
    97,2
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBMW iX2 −2 kWh/100 km
    BMW iX2
    14,2
    Lancia Gamma
    16,2
  • Ισχύς PSLancia Gamma +41 PS
    BMW iX2
    204
    Lancia Gamma
    245
  • 0–100 km/h ↓ sLancia Gamma −0,8 s
    BMW iX2
    8,6
    Lancia Gamma
    7,8
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hLancia Gamma +20 km/h
    BMW iX2
    170
    Lancia Gamma
    190
  • Γρήγορη φόρτιση DC kWLancia Gamma +30 kW
    BMW iX2
    130
    Lancia Gamma
    160
  • Φόρτιση AC kWBMW iX2 +4 kW
    BMW iX2
    11
    Lancia Gamma
    7
  • Βάρος ↓ kgBMW iX2 −250 kg
    BMW iX2
    1885
    Lancia Gamma
    2135
  • Χώρος αποσκευών lLancia Gamma +35 l
    BMW iX2
    525
    Lancia Gamma
    560

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: BMW iX2 vs Lancia Gamma

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: BMW iX2 vs Lancia Gamma
Βασικές παράμετροι BMW iX2
eDrive20
Lancia Gamma
Long Range
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP512 km741 kmLancia +229 km
Μπαταρία65,2 kWh97,2 kWhLancia +32 kWh
Κατανάλωση ↓14,2 kWh/100 km16,2 kWh/100 kmBMW −2 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC130 kW160 kWLancia +30 kW
Φόρτιση AC11 kW7 kWBMW +4 kW
Χρόνος φόρτισης ⚠29 min 10–80%27 min 20–80%2 min
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης12,4 km/min16,5 km/minLancia +4,1 km/min
Τάση400 V400 VΚαμία διαφορά
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς204 PS245 PSLancia +41 PS
0–100 km/h ↓8,6 s7,8 sLancia −0,8 s
Μέγιστη ταχύτητα170 km/h190 km/hLancia +20 km/h
ΚίνησηFWDFWD—
Πρακτικότητα
Βάρος ↓1885 kg2135 kgBMW −250 kg
Χώρος αποσκευών525 l560 lLancia +35 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΌχιΝαιμόνο Lancia
Μήκος4554 mm4672 mmLancia +118 mm
Πλάτος1845 mm1898 mmLancia +53 mm
Ύψος1560 mm1664 mmLancia +104 mm
Μεταξόνιο2692 mm2791 mmLancia +99 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

BMW iX2

Κόστος ανά 100 km4,26
Μηνιαίως53
Ετησίως639

Lancia Gamma

Κόστος ανά 100 km4,86
Μηνιαίως61
Ετησίως729

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

BMW iX2

Lancia Gamma

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Crossover, κατηγορία C

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX2 ή το Lancia Gamma;

Το Lancia Gamma πάει πιο μακριά: 741 km WLTP έναντι των 512 km του BMW iX2. Η διαφορά είναι 229 km.

Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);

Μόνο το Lancia Gamma — η μπαταρία των 97,2 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το BMW iX2, με 65,2 kWh, δεν το προσφέρει.

Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;

Το BMW iX2 δέχεται έως 130 kW DC, το Lancia Gamma έως 160 kW.

Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;

Το BMW iX2 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 14,2 kWh/100 km έναντι των 16,2 kWh/100 km στο Lancia Gamma. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 300 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.