BMW i5 Touring vs Porsche Taycan Cross Turismo
Porsche Taycan Cross Turismo προηγείται 7-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Χρόνος φόρτισης 10–80% — BMW i5 Touring 30 min, Porsche Taycan Cross Turismo 18 min · 0–100 km/h — BMW i5 Touring 6,1 s, Porsche Taycan Cross Turismo 3,8 s · Γρήγορη φόρτιση DC — BMW i5 Touring 205 kW, Porsche Taycan Cross Turismo 320 kW.
BMW i5 Touring
Το BMW i5 Touring είναι ένα ηλεκτρικό station wagon της κατηγορίας Ε, το οποίο προσφέρει τρεις επιλογές κίνησης με ισχύ από 340 ίππους έως 601 ίππους.
Porsche Taycan Cross Turismo
Το Porsche Taycan Cross Turismo είναι station wagon της κατηγορίας E: στο έτος μοντέλου 2027 σε τέσσερις εκδόσεις, με αυτονομία WLTP από 601 έως 613 km, ισχύ από 435 έως 775 PS και κίνηση AWD.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW i5 Touring vs Porsche Taycan Cross Turismo
BMW i5 Touring ή Porsche Taycan Cross Turismo — ποιος κερδίζει πού
Porsche Taycan Cross Turismo προηγείται 7-3
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmPorsche Taycan Cross Turismo +11 km
- Μπαταρία kWhPorsche Taycan Cross Turismo +15,8 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBMW i5 Touring −2,2 kWh/100 km
- Ισχύς PSPorsche Taycan Cross Turismo +177 PS
- 0–100 km/h ↓ sPorsche Taycan Cross Turismo −2,3 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hPorsche Taycan Cross Turismo +47 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWPorsche Taycan Cross Turismo +115 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minPorsche Taycan Cross Turismo −12 min
- Βάρος ↓ kgBMW i5 Touring −100 kg
- Χώρος αποσκευών lBMW i5 Touring +124 l
Τεχνικά δεδομένα: BMW i5 Touring vs Porsche Taycan Cross Turismo
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BMW i5 TouringeDrive40 | Porsche Taycan Cross Turismo 4S | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 602 km | 613 km | Porsche +11 km |
| Μπαταρία | 81,2 kWh | 97 kWh | Porsche +15,8 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 16,5 kWh/100 km | 18,7 kWh/100 km | BMW −2,2 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 205 kW | 320 kW | Porsche +115 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 30 min | 18 min | Porsche −12 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 14 km/min | 23,8 km/min | Porsche +9,8 km/min |
| Τάση | 400 V | 800 V | Porsche +400 V |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 340 PS | 517 PS | Porsche +177 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 6,1 s | 3,8 s | Porsche −2,3 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 193 km/h | 240 km/h | Porsche +47 km/h |
| Κίνηση | RWD | AWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2180 kg | 2280 kg | BMW −100 kg |
| Χώρος αποσκευών | 570 l | 446 l | BMW +124 l |
| Μήκος | 5060 mm | 4974 mm | BMW +86 mm |
| Πλάτος | 1900 mm | 1967 mm | Porsche +67 mm |
| Ύψος | 1515 mm | 1409 mm | BMW +106 mm |
| Μεταξόνιο | 2995 mm | 2904 mm | BMW +91 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BMW i5 Touring
Porsche Taycan Cross Turismo
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
BMW i5 Touring
Porsche Taycan Cross Turismo
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Station Wagon, κατηγορία E
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BMW i5 Touring και του Porsche Taycan Cross Turismo;
Το BMW i5 Touring έχει RWD και 340 PS. Το Porsche Taycan Cross Turismo έχει AWD και 517 PS.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το BMW i5 Touring ή το Porsche Taycan Cross Turismo;
Το Porsche Taycan Cross Turismo είναι ισχυρότερο: 517 PS έναντι των 340 PS του BMW i5 Touring. Η διαφορά είναι 177 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το BMW i5 Touring χωράει περισσότερο: 570 l έναντι των 446 l στο Porsche Taycan Cross Turismo. Η διαφορά είναι 124 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το BMW i5 Touring δέχεται έως 205 kW DC, το Porsche Taycan Cross Turismo έως 320 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 30 και 18 λεπτά αντίστοιχα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.


